ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Za chyby sa platí. Tieto drobné omyly stáli miliardy eur

11.12.2014 | Biznis

Vo svete vedy môže aj malá chyba spôsobiť obrovskú škodu. Týchto šesť prípadov je dôkazom toho, že je vždy dobré dvakrát merať a raz rezať, a špeciálne v situáciách, pri ktorých sa letí do vesmíru.

Pád sondy Genesis
Omyl:
Niektoré súčiastky boli namontované naopak
Cena: Asi 300 miliónov eur
Genesis bola sondou americkej NASA, ktorá mala krúžiť okolo Mesiaca a zbierať vzorky častíc z takzvaného slnečného vetra. V septembri 2004 sa po troch rokoch vrátila späť na Zem, jej pristátie však vôbec nebolo úspešné. Zrútila sa v Utahu a väčšina materiálu, ktorý zozbierala, bola kontaminovaná. V roku 2009 vydala NASA správu, podľa ktorej boli príčinou nehody zle namontované akcelerometre. Sonda údajne nevedela, že pristáva, a zabudla otvoriť padák.

Havária raketoplánu Challanger
Omyl:
kvôli chladu praskli tesnenia
Cena: Asi šesť miliárd eur
Dňa 28. januára 1986 celý svet s hrôzou pozoroval výbuch raketoplánu Challenger, ktorý nastal len 73 sekúnd po jeho štarte. Celá posádka zložená zo siedmich astronautov pri nehode zahynula. Príčinou výbuchu boli tesnenia, ktoré síce vydržali obrovský tlak, no nezniesli teplotu, ktorá bola pri štarte raketoplánu veľmi nízka. Prúd vzduchu potom ich skazu dokončil.

Strata satelitu Mars Climate Orbiter
Omyl:
Niektorí konštruktéri používali metrickú sústavu, iní imperiálnu
Cena: 140 miliónov eur
Mars Climate Orbiter bol satelit, ktorý mal na červenej planéte po dobu dvoch rokov zbierať údaje. NASA ho vypustila v decembri 1998, no 23. septembra 1999 oznámila, že sa stratil. Vyšetrovanie ukázalo, že problém spôsobil zmätok v sústavách fyzikálnych veličín. Zatiaľ čo jeden tím inžinierov používal štandardné veličiny používané v USA (stopa, palec), ten druhý používal metrický systém.

Fiasko menom Y2K
Omyl:
Programátori zabudli na zmenu milénií
Cena: Približne 320 miliárd eur
Problém s názvom Y2K vznikol kvôli programátorom, ktorí v snahe šetriť počítačovú pamäť zapisovali roky v programoch len dvoma číslicami. Softvér teda následne nevedel rozlíšiť roky 1900 a 2000. Keď sa prelom tisícročí blížil, médiá predpovedali totálnu skazu všetkých počítačových sietí. Väčšina firiem však bola schopná chybu opraviť, tieto opatrenia ale na celom svete stáli asi 320 miliárd eur.

Problémy s teleskopom
Omyl:
Hlavné zrkadlo na Hubblovom teleskope bolo posunuté o dva mikróny (približne jedna pätnástina hrúbky ľudského vlasu), čo spôsobovalo rozmazaný obraz
Cena: Asi 1,8 miliardy eur
Krátko potom, ako sa v roku 1990 Hubblov teleskop usadil na obežnej dráhe Zeme, vedci zistili, že fotografie, ktoré z vesmíru posiela, sú rozmazané. Ukázalo sa, že problémom je posunutie hlavného zrkadla o dva mikróny. Toto posunutie spôsobovalo, že svetlo sa do šošoviek odrážalo pod nesprávnym uhlom a tým pádom teleskop nevedel urobiť ostrý záber. V roku 1993 teda tím astronautov nainštaloval na teleskop akési „okuliare" a problém odstránil.

Samozničenie rakety Ariane 5
Omyl:
Zastaraný softvérový kód nedokázal spracovať neobvykle veľké číslo a spustil autodeštrukčný mechanizmus
Cena: Asi 550 miliónov eur
Raketa Európskej vesmírnej agentúry Ariane 5 mala byť pýchou tejto inštitúcie, a to napriek tomu, že jej navádzací systém bol prakticky rovnaký ako u jej staršej sestry Ariane 4. Približne 37 sekúnd po štarte počítač spustil bežnú kontrolu uhlov, pod ktorými bola raketa naklonená. V skratke, presnosť uhlu zisťoval na Ariane 5 oveľa dokonalejší senzor, ako na jej staršej sestre. Počítač číslo nedokázal spracovať a spustil samodeštrukčný mechanizmus, ktorý zničil nielen raketu, ale aj satelity obrovskej hodnoty.

Autor: Noel

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes