ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

VIDEO: Svet hore nohami: kiiking je adrenalínový šport na hojdačkách

23.2.2017 | Biznis

Otočiť sa na hojdačke o 360 stupňov je pre väčšinu ľudí len nesplneným detským snom. Milovníci adrenalínu z Estónska si ale povedali, že ho zrealizujú. Svet uzrel kiiking, zvláštny šport s ešte zvláštnejším názvom, pri ktorom hrajú hlavnú rolu práve hojdačky.

Hojdačky sú v estónskej kultúre hlboko zakorenené a využívajú ich nielen deti, ale často aj dospelí. Niet preto divu, že sa kiiking zrodil práve tu.

Zrejme si spomínate, že urobiť na hojdačke úplnú otočku a byť teda istý čas dolu hlavou bolo nielen možné, ale aj dosť nebezpečné. Kto si odniesol len modriny mal v podstate šťastie, zlomené ruky boli podstatne častejším javom.

Calcio Storico: najdrsnejší šport na svete


Už v roku 1993 ale Estónec Ado Kosk vyrobil prvé drevené hojdačky špeciálne navrhnuté tak, aby sa v nich dalo otočiť o 360 stupňov. Vtedy však ešte nik netušil, že sa práve objavili prvé základy kiikingu.Krátko potom, ako prvé Koskove hojdačky osadili, ich začali testovať prví odvážlivci. Nohy si priviazali k sedadlám a pohybmi tela jednoduché zariadenia rozkývali. Robili tak len pre zábavu, súťaživý aspekt sa dostavil až o niečo neskôr.

Prvým „kiikerom" bol Tarmo Männigo. Ten zistil, že síce je schopný otočiť sa o 360 stupňov na hojdačke s výškou 2,5 metra, na tej len o 20 centimetrov vyššej to už však nedokázal. V praxi tak potvrdil jednoduchú fyziku: čím dlhšie rameno, tým viac energie je treba vynaložiť na kompletnú otáčku. Ľudia sa tak začali predbiehať v tom, komu sa podarí pokoriť vyššiu hojdačku.

Ado Kosk medzitým svoj vynález vylepšoval. V roku 1997 prišiel s teleskopickou verziou hojdačky, ktorá umožňovala súťažiacim porovnávať ich schopnosti.

Pravidlá kiikingu sú jednoduché. Súťažiaci sa začne hojdať v určitej výške a ak sa mu podarí kompletná otočka, má nárok na ďalší pokus, avšak už na hojdačke s dlhším ramenom. Profesionálna kiikerka Raili Laansalu napríklad začína na štyroch metroch.

Pri sledovaní videí z kiikingu vám môže napadnúť, že ide o ľahký šport, opak je však pravdou. Potrebujete silné ruky i nohy a najmä vycibrenú koordináciu pohybov.

Určite vás zaujíma, na akej najvyššej hojdačke sa podarilo človeku spraviť kompletnú otočku. V Guinessovej knihe rekordov je zapísaný Kaspar Taimsoo. Tomu sa podarilo otočiť o 360 stupňov na hojdačke s výškou 715 centimetrov. Jeho rekord z roku 2015 zrejme nikto tak skoro neprekoná.

Autor: Noel
Foto: Youtube


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Futbalista Interu radostne telefonuje svojmu otcovi:
- Otec, bol si na futbale?
- Nebol synak.
- To je škoda! Dal som dva prekrásne góly.
- Výborne, som na teba hrdý. A ako skončil zápas?
- 1:1, otec...

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí
 
Hra na dnes