ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Veľký brat vás vidí: billboardy začali sledovať ľudí v obchodných centrách

16.6.2017 | Biznis

V nórskom Osle sa len náhodou podarilo odhaliť systém, ktorý by mohol byť budúcnosťou reklamného priemyslu. Softvérová chyba totiž odhalila, že jeden z digitálnych billboardov si natáča ľudí.

Namiesto zvyčajnej reklamy sa na billboarde zrazu objavili riadky kódu. Všimol si to jeden z okoloidúcich a keďže bol zhodou okolností programátorom, pozrel sa na billboard zblízka. Prekvapilo ho, keď zbadal informácie o sebe. Zariadenie totiž skrytou kamerou natáčalo ľudí v obchodnom centre, tie následne spracovávalo a cielilo reklamu presne na dotyčnú osobu, ktorá okolo billboardu prechádzala.

Reklamy budúcnosti: takto od vás vytahnu peniaze

Programátor si všimol, že softvér vyhodnocuje pohlavie, vek a výraz na tváre. Na základe týchto informácií potom zobrazoval reklamu, ktorá by snímaného človeka mohla zaujať.

Zakázané reklamy, ktoré určite chcete vidieť


Pripomína vám to Orwellow román 1984 a známy výrok „Veľký brat ťa vidí"? Nuž, nie ste sami. Keď sa programátor podelil o svoje zistenia na internete, spustil hotový ošiaľ. Ľudia tvrdili, že nakrúcať osoby na verejnosti bez povolenia či oznámenia je trestné. Ako sa však ukázalo, už pred dverami samotného obchodného centra bol oznam o monitorovaní kamerami takže z právneho hľadiska k porušeniu zákona nedošlo. Napriek tomu kontroverzný billboard prevádzkovatelia centra odstránili.

FOTO: Najlepšie billboardy všetkých čias

Otázkou však je, ako dlho takéto sledovanie ľudí prebieha. Niektorí tvrdia, že už celé roky, ale až donedávna o tom vedeli len zasvätené osoby. Reklamná agentúra, ktorá tieto billboardy umiestňuje do rôznych prevádzok, tvrdí, že ide o celkom legitímny prístup k zobrazovaniu reklamy.

Údaje o ľuďoch sa údajne nešíria ďalej a sú natoľko anonymné, že z nich o snímanom človeku nie je možné zistiť takmer nič. Otázkou ostáva, ako dlho potrvá, kým sa systém zdokonalí natoľko, že vám bude ponúkať produkty nie na základe pohlavia a veku, ale napríklad s ohľadom na to, či sa práve chystáte na dovolenku alebo ste nedávno dostali výplatu. Čo myslíte, kedy o vás bude možné z jedného kamerového záznamu zistiť úplne všetko? Dajte nám vedieť v komentároch.

Autor: Noel
Foto: Youtube


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes