ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

Vďaka sociálnej sieti prišli o prácu

25.7.2012 | Biznis

Sociálne siete nám priniesli do života kus dobrodružstva a množstvo pozitív, no ako to už býva, všetkého veľa škodí. Ak sa totiž až príliš namotáte, môže sa vám stať, že sa vám súkromný, či kariérny život zosype ako domček z karát. Prečo? Lebo svoje konto neustále aktualizujete, pridávate nový obsah, komentujete, zdieľate, lajkujete, pridávate... a jeho obsah sa zamestnávateľovi vôbec nemusí páčiť.

Opitý status
Ako všetci veľmi dobre vieme, pitie zásadne ovplyvňuje náš úsudok. Svoje o tom vie aj športový komentátor Mike Bacsik, ktorý po nevydarenom zápase svojho obľúbeného tímu počas priameho prenosu rozhlasovej šou zamieril niekoľko nevyberaných nadávok a urážok smerom ku konkrétnym rozhodcom NBA, ktorých okrem iného obvinil zo zmanipulovania zápasov a podplácania. Počas live prenosu navyše priznal, že má v sebe asi 12 panákov a po skončení zápasu na svojom Twitteri zverejnil status, v ktorom gratuloval všetkým špinavým Mexičanom z tímu San Antonio. Rasistický status po vytriezvení síce zmazal, no ten už medzičasom stihol narobiť pomerne veľkú šarapatu. Nepomohlo ani ospravedlňovanie a Bacsik v rádiu skončil.

Celebritná moc
Nepoznáte tento pojem? Napriek tomu, že vo vás známa tvár nevzbudzuje nadšenie, či rešpekt, môžete si byť istí, že tieto osobnosti sú si svojho vplyvu vedomé. Jon Barrett-Ingels obsluhoval počas 5 rokov v reštaurácii v Beverly Hills množstvo z nich, no predsa sa nenaučil, že okolo nich treba chodiť po špičkách. Jedného dňa obsluhoval herečku Jane Adamsovú známu zo seriálu Hung, ktorá však nanešťastie nemala pri sebe peňaženku a tak jej dovolil bežať si do auta pre hotovosť. Herečka sa však z auta nevrátila a jej agent sumu niečo vyše 13 dolárov uhradil nasledujúci deň. Nahnevaný čašník si na svoj profil napísal: „Jane Adamsová utiekla z reštaurácie bez zaplatenia účtu na 13 dolárov. Jej agent zaplatil nasledujúci deň, BEZ SPREPITNÉHO“. Na základe obrovskej odozvy začal čašník pravidelne zverejňovať detaily objednávok celebrít v reštaurácii, ale aj to, s kým prišli a ako vyzerali. Jedného dňa sa tam však zjavila Jane Adamsová s 3-dolárovým sprepitným a sťažnosťou manažmentu reštaurácie, ktorý v momente konal a Jona bez ľútosti vyrazil za šírenie zlého mena.

Bez práce
Absolventi to na trhu práce nemajú vôbec ľahké. Preto si väčšinou vážia, ak dostanú celkom príjemnú pracovnú ponuku hneď na začiatok praxe. Skye Rileyová je celkom iný prípad. Ponuku od známej spoločnosti Cisco sa rozhodla okamžite komentovať na Twitteri úvahou o zvážení tučnej sumy na výplatnej páske a nudnej práci, ktorú bude neznášať. Tento status však zverejnila v čase, kedy jej žiadosť stále vyhodnocovali zodpovední pracovníci firmy, v ktorej medzi procesy hodnotenia uchádzačov patrí aj kontrola ich online aktivít na sociálnych sieťach. HR manažér Cisca jej na status do niekoľkým minút odpovedal a zároveň sa s ňou v mene spoločnosti rozlúčil.

Kríza identity
Korporátna identita patrí k základom manažmentu a jej zmeny sú citlivou záležitosťou nie len medzi zodpovednými. Radových zamestnancov sa však na názor nikto nepýta. Tim Chantarangsu ho však vyjadril na sociálnej sieti názorom, ktorý smeroval priamo na profil spoločnosti California Pizza Kitchen. Výmenu bielych košieľ za čierne označil naj najväčšiu hovadinu na svete a na druhý deň dostal priamu správu od top manažmentu firmy, že starosti s košeľami už mať nemusí. Jeho profil totiž sledovali už dávnejšie a tak vedeli, že o svojej práci sa vyjadroval negatívne pomerne často. Spoločnosť však podcenila silu internetového maniaka, ktorý svoj príbeh opísal vo videu na YouTube a všetkých jeho 367 000 nasledovníkov video zdieľalo a vo veľkom začali bombardovať spoločnosť správami a sťažnosťami v jeho prospech. Ani tento odboj mu však zamestnanie nevrátil.

Autor: Kubo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa vo svete rozprávok?
Otestovalo sa 46012 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes