ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Vanderbiltovci mohli ovládnuť Ameriku, čo je s nimi dnes?

28.7.2017 | Biznis

Vanderbiltovci boli jednou z najbohatších rodín v Amerike. Pôvodne išlo o holandských prisťahovalcov, ktorí sa venovali farmárčeniu. Majetok a slávu zabezpečil rodine až štvrtý syn v poradí.

Z farmy do sveta

Po príchode do Ameriky rodina hospodárila na malej farme, pričom výsledky ich každodennej práce ledva stačili na prežitie. Ako štvrté dieťa sa do rodiny narodil Cornelius, ktorý si pomerne skoro uvedomil, že drina na rodinnej farme nie je nič pre neho.

Pravda o majetku Rotschildovcov: Naozaj vlastnia 80 percent sveta?

Nie preto, že by nechcel pracovať, ale skôr preto, lebo odmalička sníval o tom, že zarobí veľké peniaze. A to sa pri pasení kráv nedalo. Cornelius považoval za prekážku na ceste k svojej milionárskej budúcnosti aj chodenie do školy. S učiteľmi sa preto rozlúčil, keď mal jedenásť rokov a ako 16-ročný definitívne opustil aj rodinu, farmu a kravy. Matka mu na cestu do veľkého sveta dala, lepšie povedané požičala, sto dolárov a budúci miliardár sa vydal v ústrety svojmu osudu.

Konkurenciu ničil polovičnou cenou
V New Yorku si Cornelius, ktorého vždy lákalo more, za matkine peniaze kúpil neveľkú bárku a prevážal na nej Newyorčanov medzi jednotlivým časťami mesta cez rieky East River a Hudson. V tom čase neexistovali mosty ani podzemné tunely a obyvatelia museli cestovať po rieke aj niekoľkokrát za deň, čo nebola lacná záležitosť.

Pracháči, ktorí vám dajú peniaze zadarmo

Vanderbilt sa rozhodol poraziť konkurenciu tak, že za prepravu ponúkal polovičné ceny. Zákazníci sa len tak hrnuli, jeho loď bola preplnená až tak, že pasažieri sedeli jeden druhému na kolenách.

Nová výzva

Vo veku 23 rokov už mal Vanderbilt rodinu, tri lode a na konte deväťtisíc dolárov (dnešných pol milióna). Samozrejme, že splatil dlh matke, plus k tomu tisíc dolárov.

Najbohatší muž v dejinách: Do vrecka by vopchal aj Rockefellera

Lenže pokojný život Corneliovi nestačil. V tom čase do riečnej dopravy prenikol parný stroj a inštinkt mu napovedal, aby predal plachetnice a zamestnal sa ako kapitán parníka, aby sa bližšie zoznámil s práve sa rodiacou paroplavbou.

Kráľ železníc
Do niekoľkých rokov Komodor, ako ho prezývali, pohltil konkurenciu. O dvadsať rokov vlastnil nielen flotilu zaoceánskych parníkov, ale aj lodenice či dokonca oceliareň. V roku 1848 kúpil svoju prvú železničnú trať Boston - Stonington. Železnicu prepojil s parníkmi a vytvoril priame spojenie medzi New Yorkom a Bostonom. V tomto období sa Komodor orientoval najmä na železničnú dopravu, v ktorej videl obrovskú perspektívu a zisky.

Postavil najväčšiu stanicu na svete

V roku 1853 vlastnil majetok vo výške 11 miliónov dolárov, vďaka čomu sa stal celosvetovo známym podnikateľom. Železnicou poprepájal celú Ameriku. Keď mal 77 rokov, rozhodol sa uprostred Manhattanu postaviť v tých časoch najväčšiu železničnú stanicu na svete, Grand Central Terminal. Na dvoch poschodiach sa nachádza 44 nástupíšť a 67 koľajových tratí.

Keď v roku 1877 Cornelius Komodor Vanderbilt vo veku 83 rokov zomrel, zanechal potomkom v dnešnej hodnote vyše dve miliardy dolárov (95 percent z nich zdedil syn Wiliam, tiež talentovaný podnikateľ). Po Wiliamovej smrti to však s dynastiou Vanderbiltovcov išlo dolu kopcom. Dediči majetok nezveľaďovali, ale iba si okázalo užívali. Výsledkom tohto spôsobu života bolo, že klan Vanderbiltovcov sa ocitol na mizine.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes