ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Šimpanzy o krok bližšie k ľuďom. Vedú krvavé vojny

16.5.2017 | Biznis

Zdá sa, že evolúcia je stále neprebádanou oblasťou života na Zemi. Niekedy sa bližšie k poznaniu našej ľudskej stránky dostávame aj cez skúmanie iných živočíšnych druhov. Smutnou správou však je, že ani naše najbližšie druhy - šimpanzy - neprejavujú ľudskosť príliš humánnym správaním, ale poriadne tvrdými a krvavými vojnami. Rovnako zbytočnými, aké vedie naša civilizácia.

Vrodená potreba násilia

V Národnom parku Gombe Stream sa venujú dlhoročnému pozorovaniu šimpanzov, z ktorých sa snažia vyčítať niektoré črty podobné ľuďom, aby sme lepšie pochopili nás samých. Prvé desiatky rokov pozorovala kmene šimpanzov aj známa primatologička Jane Goodallová a prišla k záveru, že šimpanzy majú k ľudom ešte omnoho bližšie ako sme si mysleli. Dokonca sa evolučne tak podobajú ľuďom, že začali viesť krvavú vojnu, ktorá vyústila do likvidácie znepriatelenej skupiny v národnom parku.

Zrod planéty opíc? Na tomto ostrove žijú len šimpanzy


Ani výskumníci nedokázali zabrániť tragédii, akurát dokázali zmapovať možnú príčinu, ktorou je vrodená potreba násilia. Je možné, že tento gén si odniesol aj človek a je dôvodom ako krvavých konfliktov, tak aj záľuby v zbraniach, zbrojení a boji.

Desiatky rokov bojov
Ak sa pozrieme na dejiny ľudskej civilizácie, tak je viac poznačená krvou a vojnami, ako mieriovými ideami. Na pochopenie tejto situácie bude opäť potrebné pozrieť sa smerom k primátom. Jane Goodallová už v roku 1979 zaznamenala výrazné agresívne črty medzi dvoma skupinami šimpanzov. Niečo, čo mohlo pripomínať rasovú a etnickú neznášanlivosť. Zaujímavosťou bolo, že pôvodne pozorovaná tlupa bola jednou skupinou a až časom sa začala deliť na južnú a severnú, ktoré medzi sebou začali vyvolávať vojny. Presná príčina rozdelenia nie je známa, no vedci sa domnievajú, že išlo o smrť alfasamca a následné delenie stáda. Počas obdobia štyroch rokov, od roku 1974 do roku 1978, silnejšia skupina zabila všetkých šesť členov odporujúcej skupiny a bolo to prvý raz, čo sa zaznamenala takáto smrtiaca vojna vyvolaná iba nevraživosťou.

Kanibalizmus nie je zriedkavý
Jedna zo skupín opíc v národnom parku Kibale na území Ugandy bola nielen bojovná, ale vyznačovala sa aj prvkami kanibalizmu. Podobne, ako niektoré menej vyspelé ľudské kmene. Zaujímavosťou bolo, že agresívne opice konzumovali len znepriatelenú skupinu guerézy červenej, ktorá začala na území vymierať. Tak trochu to však pripomína správanie človeka, ktorý často likviduje nielen vlastný druh, ale aj ten živočíšny. Možno je v tom ale nevinne, skrátka ide o gén, ktorý sme si doniesli od našich predkov z pralesa.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 9893 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes