ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Ovládnu svet krajiny s ropou? Tieto štáty jej majú najviac

11.8.2017 | Biznis

Hoci ropu budú v budúcnosti musieť nahradiť iné, alternatívne zdroje energie, stále ide o mimoriadne dôležitú surovinu. Pozrite sa, ktoré krajiny doslova plávajú na čiernom zlate.

10. Nigéria - 37,14 miliardy barelov
(4,42 kilometrov kubických)
Ropa je hlavným zdrojom štátnych príjmov Nigérie už od 70-tych rokov minulého storočia. Aj preto mal minuloročný pokles cien čierneho zlata na krajinu obrovský dopad. Navyše dnes stojí proti ďalšej výzve, ktorou je vstup Iránu na celosvetový trh s ropou.

9. Líbya - 48,47 miliardy barelov (5,8 kilometrov kubických)
Líbyjská ekonomika takmer úplne závisí na exporte surovín. Predaj ropy a plynu prudko poklesol v roku 2014 po protestoch v prístavných mestách.

8. Rusko - 80 miliárd barelov (9,5 kilometrov kubických)
Návrat Iránu na trh s ropou pre Moskvu nie je dobrou správou, nakoľko Teherán bude najviac čierneho zlata dodávať do Európy. Aké to bude mať pre Rusko dôsledky je zatiaľ otázne.

Ropné plošiny: Superodolné morské kolosy vám vyrazia dych

7. Spojené arabské emiráty - 97,8 milióna barelov (11,7 kilometrov kubických)
Ďalší štát, ktorý výrazne závisí od vývozu ropy a plynu. Pri poklese cien ropy v roku 2014 ťažili Emiráty rekordné množstvo čierneho zlata.

6. Kuvajt - 104 miliárd barelov (12,5 kilometrov kubických)
Zisk z exportu ropy tvorí viac než polovicu kuvajtského HDP. Krajina dokonca chce do roku 2020 ťažiť až štyri milióny barelov ropy denne.

5. Irak - 140 miliárd barelov
(16,7 kilometrov kubických)
Irackú ekonomiku export ropy doslova poháňa. Napríklad minulý rok pri poklese cien čierneho zlata klesli príjmy do štátnej kasy o 30 percent.

4. Irán - 157,3 miliardy barelov (18,8 kilometrov kubických)
Irán je na trhu s ropou čiernym koňom. Experti predpokladajú, že jeho návrat medzinárodné trhy spôsobí pokles ceny čierneho zlata, no na druhej strane zrejme zvýši napätie medzi ním a Ruskom či Saudskou Arábiou.

3. Kanada - 173,2 miliardy barelov (20,7 kilometrov kubických)
Kanada vyváža väčšinu vyťaženej ropy do USA a Európy. Ako sa však ukázalo, čierne zlato získané z kanadských dechtových pieskov obsahuje asi o pätinu viac uhlíka než ostatné druhy ropy. To znamená, že ak budú USA stále spotrebovávať rovnaké množstvo ropy, emisie skleníkových plynov aj tak porastú.

2. Saudská Arábia - 268,4 miliardy barelov (32 kilometrov kubických)
Minulý rok bola Saudská Arábia na trhu s ropu mimoriadne silným hráčom. Ako sa ale vyrovná s nástupom Iránu do hry ostáva otázne.

1. Venezuela - 297,7 miliardy barelov (35,5 kilometrov kubických)
Tento juhoamerický štát ostáva aj naďalej mimoriadne závislý od príjmov z predaja ropy. Práve ten totiž tvorí 96 percent z celého exportu krajiny a 11 percent jej HDP. Tento fakt spôsobil v minulom roku spolu s ekonomickou recesiou obrovský pád venezuelskej ekonomiky. Dokáže sa s tým Venezuela vyrovnať?

Autor: Noel
Zdroj: BI

 

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes