ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Niktoši, ktorí založili obrovské impériá

14.3.2017 | Biznis

Impériá nezakladali iba tí, ktorí mali šľachtický pôvod. Zoznámte sa s vládcami z biednych pomerov, o ktorých ste možno nepočuli, no ich stopa v dejinách je nezmazateľná.

Ya'qub al-Saffar

Ya'qub al-Saffar bol chudobný kováč, ktorý žil v meste Zaranj v polovici deviateho storočia. V tom čase sa východná Perzia zmietala v nepokojoch, šírila sa anarchia a po celej provincii vznikali miestne obranné milície.

Došli rímski legionári až do Číny?

Do jednej z nich sa dobrovoľne zapojil aj Ya'qub. Počas niekoľkých nasledujúcich rokov Ya'qub prevzal kontrolu nad miestnym dianím, porazil banditov a svoj vplyv rozšíril v celom regióne, ktorý dnes pozostáva z Iránu, Afganistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu a Tadžikistanu. Dokonca chcel dobyť Bagdad a zvrhnúť mocný kalifát. Bitku neďaleko Bagdadu v roku 876 však prehral, v boji utŕžil zranenie a zomrel o tri roky neskôr.

Rabih Az-Zubayr

Rabih Az-Zubayr sa narodil v Sudáne v polovici 19. storočia. Ako dieťa ho predali do otroctva a slúžil ako detský vojak miestnemu vládcovi. Neskôr zostavil armádu s päťtisíc vycvičenými vojakmi a kompletným delostrelectvom. V roku 1890 napadol kedysi mocnú ríšu Bornu a rýchlo si ju podmanil. S pôsobivou efektivitou vytvoril ríšu, ktorá siahala od afrického východného vnútrozemia až po jazero Čad. Bohužiaľ Rabih narazil na rovnako rozpínavých Francúzov a jeho zastarané pušky a delá nepredstavovali pre najnovšiu európsku vojenskú techniku žiadnu prekážku. Zomrel v roku 1900

Tímúr

Tímúr sa narodil do skromnej rodiny, no stal sa z neho bandita. Vytvoril masívnu armádu jazdcov, ktorí útočili a podmaňovali si územia všetkými smermi od Damasku po Dillí. Porazil Zlaté hordy, dobyl Bagdad a porazil Osmanov. Preslávil sa svojou brutalitou. Staval veže z lebiek, zotročil tisícky ľudí a doslova vyhladil starobylé mestá. V roku 1405 zomrel na prechladnutie počas výpravy do Číny.

James Brooke

James Brooke bol odjakživa dobrodruhom. Po otcovej smrti použil dedičstvo na kúpu ozbrojeného škunera a odplával na Východ. V Singapure sa dopočul, že brunejský sultán sa snaží získať kontrolu nad ostrovom Borneo. Brooke mu ponúkol pomoc pod podmienkou, že ho vymenuje guvernérom Sarawaku, obrovského územia pozdĺž pobrežia ostrova. Čoskoro Brooke vyhlásil nezávislosť Sarawaku a sám seba ustanovil za raždu. Hoci sa rád prezentoval ako veselý anglický dobrodruh, jeho vládu sprevádzalo krviprelievanie, vrátane zabitia 1500 Číňanov v roku 1857. Ríšu však držal pevne v rukách a prežila ho. Až v roku 1946 si ju podmanili Angličania.

Mahdí

Muhammad Ahmad sa už v mladosti orientoval na náboženstvo. V roku 1881 zvolal svojich nasledovníkov a vyhlásil sa za Mahdího, spasiteľa. V tom čase Sudán ovládali Egypťania, takže bol akýmsi britským protektorátom. Ľudia neznášali tento dvojaký cudzí vplyv a považovali za zázrak, keď Mahdí so svojimi slabo ozbrojenými stúpencami prekazil egyptský pokus o jeho zatknutie. Na konci roka 1884 začali mahdisti obliehať Chartúm, ktorý statočne bránil generál Charles Gordon. Mesto padlo v roku 1885 a Muhammad Ahmad sa stal nesporným vládcom náboženskej ríše, ktorá sa tiahla naprieč moderným Sudánom. Avšak Mahdí ochorel a zomrel o šesť mesiacov neskôr a bez neho už nasledovníci nedokázali poraziť novú anglo-egyptskú inváziu v roku 1896.

Čingischán

Je ťažké predstaviť si horšie detstvo než mal Čingischán, najväčší dobyvateľ, akého svet kedy poznal. Keď mal dvanásť rokov jeho otca otrávili nepriatelia, preto musel s matkou a súrodencami okamžite opustiť kmeň. Matka živila deti tak, že zbierala potravu pozdĺž brehu rieky, zatiaľ čo mladý Čingischán chytal potkany, svište a inú drobnú zver. Keď mal štrnásť, zabil svojho nevlastného brata pri hádke o jedlo. Neskôr ho zajali a predali do otroctva. Po neúspešnom pokuse o útek mu okolo krku založili cangue (veľká drevená doska s otvorom), ktorá mu znemožňovala dvihnúť ruky a najesť sa. Prežil len vďaka pomoci ostatných otrokov, až sa mu konečne podarilo úspešne utiecť. Ako mladík viedol Čingischán len malú skupinu, ktorá sa sotva uživila v náročných podmienkach stepi. Až keď jeho ženu uniesli Merkidi, zostavil armádu, aby ju zachránil a tak sa začal jeho prerod na nesmrteľného Džingischána.

Autor: Radomír


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes