ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Najväčšie masové akcie v histórii: zúčastnili sa ich milióny ľudí

23.12.2016 | Biznis

Človek je tvor spoločenský, tak niet divu, že sa schádza s inými ľuďmi. Nasledujúce stretnutia sú však výnimočné a zapísali sa aj do Guinessovej knihy rekordov. Vynikajú v počte zúčastnených.

Najväčšie zhromaždenie

Festival Kumbh Mela sa koná každých 12 rokov pri sútoku dvoch posvätných riek na okraji indického mesta Allahabad. Zúčastňujú sa na ňom obrovské zástupy veriacich a zahraničných turistov, ktorí sa kúpu v indickej svätej rieke, aby v nej počas dvoch mesiacov zmyli svoje hriechy. Na poslednom festivale sa zúčastnilo asi 120 miliónov pútnikov, pričom iba v jediný deň, 10. februára 2013, ich bolo až 30 miliónov.

Najvyššie sumy, za aké sa predali veci na aukicách

Najväčšia športová oslava

Na oslave víťazstva bejzbalového klubu Chicago Cubs v roku 2016 sa odhadom zúčastnilo asi päť miliónov ľudí. Ide o neuveriteľný počet, ak vezmeme do úvahy, že v meste žije len 2,7 miliónov obyvateľov. Cubs vyhrali svoj prvý šampionát World Series po dlhých 108 rokoch proti Cleveland Indians. Hráči tímu sa viezli v dvojposchodových autobusoch až na 11 kilometrov vzdialené miesto oslavy v centre mesta v Grant Parku ulicami, ktoré lemovali státisíce jačiacich fanúšikov. Oslava víťazstva klubu patrí k doteraz siedmemu najväčšiemu zhromaždeniu ľudí na jednom mieste.

Najhlbšie miesta na našej planéte

Najväčší štrajk

Tento štrajk v Indii by mohol byť svetovo najväčším zhromaždením, ale keďže ešte nie sú k dispozícii definitívne čísla, rekord stále drží festival v Kumbh Mela. V septembri 2016 vstúpilo do štrajku 180 miliónov pracovníkov verejného sektora v Indii na protest voči privatizačnej politike premiéra Narendra Modi. Podľa televíznej stanice Al-Džazíra sa na ňom zúčastnili bankoví a poštoví zamestnanci, učitelia, baníci a stavební robotníci.

Najväčší protivojnový protest

Cez víkend 15. a 16. februára 2003 sa zúčastnilo na koordinovaných protestoch proti vojne v Iraku asi desať miliónov ľudí v mestách po celom svete. V Ríme išlo o najväčšie protivojnové zhromaždenie v histórii s účasťou asi tri milióny ľudí, čo je viac ako počet obyvateľov samotného mesta. Na zhromaždení v Madride sa zúčastnilo jeden a pol milióna ľudí a milión ľudí vyšlo do ulíc v Londýne. V Spojených štátoch sa konali demonštrácie vo viac ako dvesto mestách, napríklad v New Yorku protestovalo asi 400-tisíc ľudí.

Najväčšia účasť na koncerte

Čo myslíte, ktorý koncert bol najnavštevovanejší? Ak tipujete Woodstock, Glastonbury alebo koncerty Rolling Stones, mýlite sa. Najväčšiu účasť zaznamenal koncert Roda Stewarta na pláži Copacabana v Rio de Janeiro v Brazílii na Silvestra 1994. Zúčastnilo sa na ňom 4,2 milióna ľudí, vďaka čomu získal zápis do Guinessovej knihy rekordov.

Najväčší online protest

Aj keď nešlo o stretnutie vo fyzickom zmysle slova, jeho účastníci sa rátajú na milióny. V roku 2012 sa viac ako 115 000 webových stránok a vyše 13 miliónov užívateľov internetu zúčastnilo na najväčšom online proteste v histórii. Protestovali proti dvom zákonom, ktoré mali zastaviť internetové pirátstvo. Petícia obsahovala desať miliónov podpisov, tri milióny e-mailov, 100-tisíc telefonátov a takmer tri milióny správ na Twitteri.

Najväčšia korunovačná oslava

Kráľovná Alžbeta 2. zasadla na trón 6. februára 1952, po smrti svojho otca, kráľa Juraja 6. V tom čase mala 25 rokov a dve malé deti. Westminsterské opátstvo uzatvorili už päť mesiacov pred korunováciou, aby pripravili priestory pre osemtisíc ľudí, ktorí sa na nej mali zúčastniť. Na novú kráľovnú vonku čakali tri milióny ľudí, aby ju pozdravili. Doma v televízii sledovalo korunovačnú slávnosť 20,4 milióna divákov.

Najväčší pohrebný sprievod

C. N. Annadurai bol predseda vlády indického zväzového štátu Tamilnád a voliči ho milovali. Až tak veľmi, že mu dali prezývku „Anna", čo znamená starší brat. Na jeho pohrebe v roku 1969 sa zúčastnilo takmer 15 miliónov ľudí, čím si vyslúžil zápis do Guinessovej knihy rekordov v roku 1984.

Autor: Radomír
Foto: Listverse


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa v gangsterkách?
Otestovalo sa 9899 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes