ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

Najdrahšie lietadlá sveta: čím disponujú boháči vo vzduchu?

31.12.2016 | Biznis

Letieť tisíce kilometrov od domova bola pre našich praotcov predstava ako z diel Julesa Verna. Taká nereálna, ako v súčasnosti let súkromným tryskáčom. Žiadnym dvojplošníkom, alebo vetroňom, ale typom, ktorého cena je trochu nad bežným štandardom.

Hawker 4000

Aj s cenou presahujúcou 22 miliónov dolárov patrí vlastne k lacnejším strojom. Jednou z výhod Hawkera je enormný vnútorný priestor. Lietadlo je síce „len" strednej kategórie a pojme desiatku ľudí, ale svoju obľubu si získava práve priestorom. Ten je štedrejší ako pri iných typoch privátnych značiek v rovnakej kategórii. Ako hovoria znalci, dobrá kvalita za primeranú cenu. Lietadlo využíva aj profesionálny golfista Sergio Garcia a vychutnáva si ním prelety na svetové turnaje.

Embraer Legacy 650

Prvýkrát opustil výrobné hangáre v roku 2011 a už od samého začiatku bol projektovaný pre celebrity, biznismenov a obchodníkov, ktorí si dokážu aj 30 miliónov odpočítať z nákladov. Disponuje oddelenými miestnosťami, veľkým priestorom pre batožinu a ani toalety nie sú ako v charteroch. Sex na palube tu dostáva úplne iný rozmer. Obľúbil si ho aj Jackie Chan, ktorý svoj prototyp nechal pomaľovať farbami čínskej vlajky.

Bombardier BD-700

Názvom pripomína vojenský inventár, ale v podstate ide o výkonný súkromný tryskáč pre 19 cestujúcich. Je to taká menšia limuzína v oblakoch. Cena štartuje pri 45 miliónoch. Disponuje kvalitnými sedadlami aj plnohodnotnými priestormi na spanie. Toto pohodlie má vo svojej „garáži" aj Bill Gates.

Suchoj Superjet 100

Cenovo sa pohybuje od 50 miliónov vyššie v závislosti od výbavy. Keď ho v roku 2001 predstavili svetu, išlo o najväčšie súkromné lietadlo na svete. Počet cestujúcich sa dá variovať od pár pasažierov až po stovku cestujúcich. Natlačené je elektronikou, luxusnými materiálmi a údaje sa v ňom cestuje tak pohodlne, akoby ste sa premiestňovali vo vlastnej obývačke.

Airbus ACJ319

Ide o sen každého milovníka súkromného lietania. Stroj má nielenže lôžkovú časť. Disponuje plnohodnotnými spálňami s rozlohami, ktoré môžu závidieť aj mnohé panelákové byty. Dĺžka presahuje 33 metrov a cena za takýto luxus sa začína pri 66 miliónoch.

Boeing 757

Čo robí na tomto zozname prostriedok, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre British Airways? V princípe by sem dopravné lietadlo skutočne nepatrilo, lenže tento typ je poznačený jednou perličkou. Megaloman Donald Trump si ho nechal upraviť ako svoj privat jet vrátane pozlátených pásov. Bežne pojme 250 pasažierov, Trumpova úprava len 45. Cena je 100 miliónov a letová hodina vyjde na desaťtisíc dolárov. Nie, Trump sa nikdy nechcel upokojiť s málom. V rámci svojej kampane na svojom miláčikovi prelietal viac ako pol milióna dolárov. Ale oplatilo sa mu to.

Airbus A380

Pol miliardy dolárov zaplatil za svoj detský sen o lietaní princ Al-Waleed zo Saudskej Arábie. Cena by bola o 200 miliónov menšia, keby nechcel vlastný výťah, obloženie zlatom a ďalšie unikáty, ktoré z tohto dvojposchodového lietadla robia najluxusnejší koráb nebies.

Autor: Marcos
Foto: Richandricher


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 25207 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes