ATLAS.SK: Piatok, 18.8.2017
meniny má Elena, Helena
   

Najbrutálnejší piráti v dejinách: títo páchali ohromné krutosti

29.3.2016 | Biznis

Zabudnite na Jacka Sparrowa. Skutoční piráti, ktorí zanechali stopu v dejinách námorníctva, boli krutí, chamtiví a neštítili sa ničoho. Títo patrili medzi najbrutálnejších.


Sadie The Goat (Koza Sadie)

Sadie Farrellová viedla v New Yorku gang známy tým, že mužské obede pichal do brucha a po okradnutí ich oslepil. Aj keď svoj kriminálny život začala drobnými krádežami, inšpiráciu stať sa pirátkou dostala, keď bola svedkom nepodarenej lúpeže lode.

Skutoční PIRÁTI: Johnny Depp je slabý odvar

Farrellovej banda bola známa svojou vulgárnosťou a bezohľadnosťou. Plachtili hore-dole riekami Hudson a Harlem a okrádali iné lode, drancovali dediny a unášali ľudí pre výkupné. Koza Sadie sa preslávila aj tým, že okolo krku nosila zvláštnu trofej - ucho, ktoré jej počas boja odhryzol súper.

Farrellovej posádka vyčíňala niekoľko mesiacov, kým sa proti nim miestni farmári nespojili v dostatočnom počte, aby s nimi mohli bojovať. Hoci Farrellovú prinútili vrátiť sa k životu na zemi, navždy ostala známa ako „Kráľovná nábrežia."

Francois L'Olonnais

Francois L'Olonnais sa narodil vo Francúzsku v roku 1600 chudobným rodičom, ktorí boli nútení predať ho do služby. Po skončení služby odcestoval do Saint-Domingue (dnešné Haiti). Tam sa z neho stal korzár zameriavajúci sa na lode prevážajúce tovar zo Španielska a Západnej Indie.

Po útoku, pri ktorom jeho loď s posádkou napadli a takmer zničili španielski vojaci, L'Olonnais prisahal pomstu. Odviedol zvyšok svojich mužov na ostrov Tortuga, kde napadli a vyplienili mesto a zlikvidovali celú záchrannú posádku vyslanú guvernérom v Havane.

L'Olonnais bol preslávený svojou krutosťou pri mučení väzňov. K jeho obľúbeným spôsobom patrilo rozrezanie časti tela väzňov mečom a „woolding", čo je metóda, pri ktorej okolo krku človeka zaťahujú lano dovtedy, kým mu nezačnú vyliezať oči z jamôk.

Na úteku pred odvetou španielskych vojakov L'Olonnais narazil s poškodenou loďou na plytčinu pri pobreží Panamy. Keď s posádkou odišli hľadať jedlo a zásoby zajal ich domorodý kmeň Kuna. Keďže jeho členovia boli kanibalmi, asi si domyslíte, ako zajatci dopadli.

Nicholas Brown

Nicholas Brown, známy ako „Veľký pirát", pochádzal z Anglicka a pôsobil pri pobreží Jamajky na začiatku 18. storočia. O jeho raných začiatkoch vieme málo, avšak slávu si vyslúžil, keď v Amerike útočil a drancoval anglické, portugalské a španielske lode.

Nakoniec mu ponúkli kráľovskú milosť v nádeji, že tak zastavia jeho divoké pirátstvo. Spočiatku ju Brown prijal, ale čoskoro ho jeho pokojný život omrzel a vrátil sa k páchaniu zločinov. Rozzúrená jamajská vláda vypísala za jeho hlavu odmenu 500 libier. Brown mal priateľa z detstva a námorného súpera s menom John Drudge, ktorého tieto peniaze ohúrili. Chytil a zabil Browna, jeho hlavu naložil do suda s rumom a vrátil sa na Jamajku po odmenu.

Edward Low

Edward Low sa narodil v Londýne do chudobnej rodiny a s krádežami začal ako mladý chlapec. Pirátom sa stal po tom, čo viedol vzburu na lodi smerujúcej do Hondurasu, na ktorej pracoval ako strojník. Na rozdiel od mnohých pirátov dával Low prednosť malej flotile troch alebo štyroch lodí.

Po prepadnutí a vyplienení lode kruto mučil námorníkov, loď podpálil a nechal zhorieť. Bol známy tým, že zviazal ruky obete za chrbtom a lano preplietol medzi každým z prstov. Potom zapálil oheň a sledoval, ako plamene pália lano a spália mäso obete až na kosť.

Tiež bol známy brutálnym bitím a sekaním väzňov svojou šabľou. Potom, čo ovládol portugalskú loď Nostra Signiora de Victoria jej kapitánovi odrezal pery, upiekol ich a prinútil ho, aby ich zjedol. Ohavná krutosť spolu bezohľadnou bojovou taktikou ho robia najobávanejším pirátom zo začiatku 18. storočia. O jeho smrti sa dodnes vedú dohady a nie je jasné, ako zomrel.

Henry Every

Henry Every, známy ako „Dlhý Ben" alebo „Kráľ pirátov," viedol najvýnosnejšie pirátske nájazdy v histórii. Odhaduje sa, že v prepočte na dnešné peniaze „zarobil" 70 miliónov eur. Známym sa stal vďaka svojmu majstrovstvu v taktike boja, rovnako ako aj schopnosti ľahko manévrovať svoju loď cez pasce a nástrahy v hlbokých vodách.

Po úspešnom drancovaní niekoľkých anglických a dánskych lodí sa Henry Every zameral na konvoj 25 indických lodí, ktoré viezli poklad z Indie. Napriek ich prevahe sa mu konvoj podarilo ukoristiť. Tých, ktorí prežili, umučili a ženy znásilnili. Po lúpeži ušiel pred pátraním Východoindickej obchodnej spoločnosti do Karibiku a napokon sa aj s posádkou stratil bez stopy.

Stenka Razin

Stenka Razin bol slávny ruský kozák, pirát, povstalec a ľudový hrdina z polovice 17. storočia. Keďže ruská vláda sa snažila preberať kontrolu nad kozákmi aj za cenu krutých trestov, Stenka Razin potom, čo ruské vojská zabili jeho brata, prisahal pomstu.

Pod jeho vedením sa kozáci plavili hore a dole po Volge, drancovali obchodné plavidlá a oslobodzovali politických väzňov. Dokonca inšpiroval povstania po celom Rusku. Mnohí verili, že je neporaziteľný.

Potom, čo sa jeho armáda rozrástla na viac ako dvetisíc kozákov, Razin rozšíril operácie z Kaspického mora aj na pobrežie Perzie. V roku 1671 ho však zradili vlastní vojaci. Krátko na to ho previezli do Moskvy, kde ho štyri dni brutálne mučili a napokon popravili. Týmto aktom sa z neho stal martýr, pretože kozácki rebeli pokračoval v boji proti ruským tyranom ešte dlhé roky.

Bartholomew Roberts

S viac ako 400 plavidlami, ktoré prepadol počas svojej slávnej kariéry, bol Bartholomew Roberts jedným z najúspešnejších pirátov v histórii. V roku 1719 pracoval na lodi Princess, ktorá viezla otrokov, keď ho pri pobreží západnej Afriky zajali piráti.

Čoskoro sa však stal súčasťou pirátskej posádky, keď objavili jeho bystré navigátorské schopnosti. A keď kapitán padol v boji, zaujal túto pozíciu. The Royal Fortune nemilosrdne sledovala akúkoľvek loď a dokázala dobyť oveľa väčšie a lepšie vybavené britské, portugalské a španielske vojenské lode.

Roberts, známy ako „Čierny Bart", postavil svoju povesť na nebojácnosti v bitke a bezohľadnom zaobchádzaní s väzňami. Napríklad potom, čo napadol otrokársku loď s 80 pripútanými Afričanmi na palube, celú loď spálil bez toho, aby sa obťažoval väzňov vyslobodiť z pút.

Rovnako postupoval, keď sa dostal do sporu s guvernérom Martiniku. Napadol loď, na ktorej palube bol guvernér, zabil ho a niekoľko mesiacov sa plavil s jeho telom zaveseným na rahne. V zime roku 1722 však podľahol útoku anglickej lode HMS Swallow.

Väčšiu loď napadol v súlade so svojou charakteristickou drzosťou. Tentoraz mu však plán nevyšiel a kartáčová strela z lodného kanóna mu prevŕtala krk a takmer odtrhla hlavu. Zdrvená a šokovaná posádka hodila telo svojho kapitána v súlade s jeho želaním cez palubu. Hoci členovia HMS Swallow zúfalo hľadali dôkaz, že Robertsa zabili, jeho telo nikdy nenašli.

Autor: Radomír
Foto: Wikipedia


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka stojí na letisku a pýta sa letušky: "Prosím vás,dnes v rádiu som počula že letia ružové kabelky.O koľkej???"

 
Virtuálny barLetný Vánok Letný Vánok
  • 2 cl mätového čaju
  • 1 cl vodky
  • 1 cl cukrového sirupu
  • šťava z 1/2 citróna
  • minerálna voda
  • koliesko citróna
  • citrónová šťava a cukor na krustu
 
Hra na dnes