ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Muž dáva zvieratám napiť. Pred smrťou od smädu ich zachránil už stovky

10.3.2017 | Biznis

V kenskom národnom parku Tsavo je veľmi sucho. Zvieratá, ktoré tu žijú, majú problémy s hľadaním zdrojov vody. Problémom je, že najbližšie obdobie dažďov môžu očakávať až v novembri. Našťastie sa však nájdu ľudia, ktorým osud živočíchov v národnom parku nie je ľahostajný.

Jedným z nich je Patrick Mwalua, zakladateľ dobrovoľníckej organizácie Tsavo Volunteers. Tá najčastejšie bojuje s pytliakmi, momentálne je pre ňu však najväčšou výzvou práve sucho, ktoré by mohlo zabiť viac zvierat než ľudia.

FOTO: Mosty pre zvieratá, ktoré zachraňujú tisíce životov

Voda je v národnom parku mimoriadne vzácnou komoditou. Slony sa doslova bijú o právo piť a tým slabším hrozí, že zahynú smädom. Práve tieto majestátne zvery ohrozuje sucho najviac.

Patrick a jeho kolegovia však nechcú ponechať slabšie slony napospas osudu. Absenciu zrážok sa rozhodli slonom vynahradiť tak, že denne rozvezú 12-tisíc litrov vody na miesta, kde sa zvieratá najčastejšie schádzajú s úmyslom napiť sa. Na nákladné autá s cisternami občas divokí obyvatelia národného parku Tsavo doslova čakajú.

Prenájom nákladiaku však niečo stojí, konkrétne asi 230 na jednu jazdu. Patrick v spolupráci s americkou aktivistkou Cher Callawyovou dúfajú, že sa im peniaze podarí vyzbierať prostredníctvom crowdfundingu. Cieľ v podobe 250-tisíc dolárov sa im už takmer podarilo dosiahnuť.

Donášku vody opísal Patrick na sociálnej sieti takto: Večer som sa od kolegov dozvedel, že zvieratá už nemajú čo piť. Zavolal som šoférovi nákladiaku a o dve hodiny neskôr sme už boli na ceste k jednému z napájadiel. Potom však prišla noc. Auto obklopilo stádo byvolov, ktoré vedia veľmi dobre vycítiť vodu. Celkom stratili plachosť, obrovské sucho ich doslova ničí. Aj preto musíme strojnásobiť dodávky vody."

My len dúfame, že Patrick a jeho kolegovia vo svojich aktivitách do ďalšieho obdobia dažďov nepoľavia.

Autor: Noel
Foto: FB


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes