ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Moderní piráti: lode unášajú aj v 21. storočí

2.4.2017 | Biznis

Väčšine z nás slovo „pirát" evokuje predstavu dobrodruha zo 17. storočia, ktorého život vypĺňali prepady lodí, šermiarske súboje a hľadanie pokladov. V posledných desaťročiach však tento pojem nadobudol úplne iný význam. Stal sa synonymom bezuzdného zabíjania, únosov, rukojemníckych drám či žiadania obrovského výkupného. Novodobí piráti sú neraz vyzbrojení lepšie ako ktorákoľvek armáda.

Quest

V roku 2011 sa vydali štyria Američania na dovolenku snov - plavbu po svete na palube jachty Quest. Bohužiaľ, výlet sa rýchlo stal nočnou morou, keď ich uniesli a zajali somálski piráti asi 305 kilometrov od pobrežia Ománu.

Bart Roberts: najhorší pirát v dejinách

Na oslobodenie rukojemníkov a zajatie pirátov vyslalo americké námorníctvo lietadlovú loď Enterprise a ďalšie tri lode. Pri vyjednávaní o prepustení rukojemníkov však došlo k streľbe, ktorej dôsledkom bola smrť všetkých štyroch Američanov a dvoch pirátov. Zvyšných trinástich pirátov armáda zajala.

Chaumont
Podľa odborníkov je jedným z najvážnejších nebezpečenstiev spojených s moderným pirátstvom riziko ekologickej katastrofy. Keď piráti zajmú obchodnú loď, zviažu posádku a loď, ktorá stále ide na plné obrátky opustia. Rizikom je, že neovládaná loď môže stroskotať alebo spôsobiť zrážku s inou loďou, pričom dôjde k úniku nafty do oceánu. K podobnej katastrofe takmer došlo v roku 1999, keď francúzsky tanker Chaumont prepadli piráti v prielive Malacca.

Piráti ozbrojení mačetami zaútočili v skorých ranných hodinách a rýchlo prevzali kontrolu nad tankerom. Posádku zviazali, vyplienili trezor a odišli. Loď ostala bez kontroly zhruba pol hodiny a práve v tom čase sa tanker rútil plnou rýchlosťou cez úzky kanál. Mnohí považujú za zázrak, že nenarazili do inej lode alebo skál a útesov, ktoré loď obklopovali na oboch stranách prielivu.

Sir Peter Blake
V roku 2001 svet šokovala vražda Sira Petra Blakea, známeho novozélandského námorníka, ktorého považovali za jedného z najväčších námorníkov všetkých čias. V roku 2001 sa plavil po rieke Amazonke v rámci výskumnej expedície o stavu rieky vzhľadom k životnému prostrediu. V noci 5. decembra Blake a ďalší 14 členovia posádky jachty Seamaster zakotvili neďaleko mesta Macapa, keď ich prepadla skupina ozbrojených pirátov.

Blake jedného z votrelcov zastrelil, no piráti opätovali paľbu a Blakea zabili. Potom utiekli len s malým lupom pozostávajúcim z pár hodiniek. Pirátstvo na Amazonke je bohužiaľ pomerne časté. Mnohí tvrdia, že situácia sa v posledných rokoch zhoršila a naznačujú, že v oblasti Amazónie prakticky neexistuje žiadny právny stav.

Únos Judith Tebbuttovej
V septembri 2011 dovolenkovali britskí občania Judith Tebbutt s manželom Davidom v luxusnom letovisku na keňskom pobreží. V izolovanom rezorte boli jedinými hosťami, čo Judithu znervózňovalo. Na druhú noc pobytu manželov prebudila skupina ozbrojených pirátov. Judith odviezli na lodi do Somálska, kde ju držali ako rukojemníčku v malom izolovanom úkryte.

Počas zajatia sa dozvedela, že Davida počas únosu zabili, keď bojoval s jedným z únoscov. Niektorí úradníci sa domnievajú, že títo piráti sú prepojení s islamskou militantnou skupinou Al-Shabaab. V marci 2012, po šiestich mesiacoch, únoscovia Judith prepustili. Jej rodina pravdepodobne zaplatila pirátom výkupné.

Maersk Alabama

Únos obchodnej lode Maersk Alabama v roku 2009 pritiahol pozornosť sveta a inšpiroval filmárov k natočeniu filmu Kapitán Philips. Loď sa plavila Indickým oceánom a smerovala ku keňskému prístavu Mombasa, kedy ju napadli somálski piráti na menšom člne. Počas niekoľkých minút piráti zajali kapitána lode Richarda Phillipsa, ale nedokázali ovládnuť väčšinu z 21-člennej posádky, z ktorých sa mnohí schovali alebo zamkli v zabezpečenej miestnosti. Posádke sa podarilo loď zabezpečiť, takže piráti nad ňou nedokázali získať kontrolu.

Tiež sa aktívne bránili a dokonca jedného z pirátov vzali ako rukojemníka. Piráti si uvedomili, že loď neovládnu a opustili ju. Traja z pirátov nastúpili do záchranných člnov spolu s kapitánom Phillipsom a plavili sa späť k somálskemu pobrežiu. Záchranný čln však sledovali americké lode, ktoré s pirátmi vyjednávali o prepustení kapitána. Po niekoľkých dňoch neúspešných vyjednávaní a neúspešnom Philipsovom pokuse o útek, ostreľovači zastrelili všetkých troch pirátov a kapitána Phillipsa oslobodili.

Únos lode Achille
LauroAchille Lauro bola talianska výletná loď, ktorá sa plavila v roku 1985 cez Stredozemné more s viac ako 700 cestujúcimi na palube. Dňa 7. októbra loď zakotvila v Alexandrii, kde viacerí cestujúci vystúpili, aby si prezreli pyramídy. Vzápätí štyria muži z Palestínskeho oslobodzovacieho frontu prevzali kontrolu nad loďou.

Posádku a cestujúcich držali ako rukojemníkov a nariadili plavbu do Tartusu v Sýrii, pričom požadovali prepustenie 50 Palestínčanov z izraelských väzníc. Keď lodi nepovolili zakotviť v Tartuse, únoscovia zabili postihnutého židovsko-amerického cestujúceho a hodili ho cez palubu do mora. Loď sa následne vrátila do Egypta, kde únoscovia navrhli výmenu rukojemníkov za lietadlo. Dráma sa skončila na leteckej základni NATO v Taliansku, kde stíhačky prinútili lietadlo núdzovo pristáť a únoscov zatkli.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa vo svete rozprávok?
Otestovalo sa 46016 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes