ATLAS.SK: Piatok, 18.8.2017
meniny má Elena, Helena
   

Milionárske lovy: Sú šokujúce fotky podvrh?

27.3.2014 | Biznis

V rámci internetových správ je niekedy veruže ťažké vyznať sa v tom, čo je serióznou, originálnou a pravdivou správou a čo podvrhom, fejkom a fotomontážou. Medzi takéto správy patria aj tie, ktoré popisujú lovy milionárov, ktorí bez akéhokoľvek súcitu, ohľadu či etiky dokážu skoliť mnohokrát aj zákonom chránené zviera len preto, aby sa mohli vystatovať svojim nevšedným zážitkom a úlovkom a byť tak „slávni".

Vraždy zvierat na zákazku
Jednou z takýchto správ je aj fotografia, na ktorej istá „lovecká rodina" pózuje za mŕtvym slonom, ktorého zabili v okamihu, kedy ešte prežúval stravu. Fotografia sa zdá byť originálna, pričom je prevzatá z fotogalérie na internetových stránkach Frikkie Du Toit Safari. Táto služba ponúka tkzv. lovecké balíky, ktoré môžu zahŕňať aj ulovenie si slona, doslova na zákazku. Lov v trópoch totiž nie je nezákonný, samozrejme v závislosti od danej jurisdikcie. Totožnosť ľudí pritom zostáva nejasná.

Zabi slona, zachrániš iné zviera
Mnoho ľudí na svete protestuje proti takémuto bezbrehému zabíjaniu krásnych a bezbranných zvierat. Absolútne ako neetické a odpudivé v tomto kontexte vyznieva škodoradostne radostné oslavovanie nad ich pozostatkami. Bohužiaľ, aj napriek pokračujúcim protestom zabíjanie slonov a ďalších zvierat v rámci „loveckých trofejí" nie je nelegálne. Prevádzkovatelia takýchto lovov tvrdia, že peniaze získané z lovu pomáhajú organizáciám financovať zachovanie a budovanie stimulov na ochranu niektorých ohrozených druhov zvierat.

Kde a za koľko
Aby ste mali predstavu o cenách takejto poľovačky, hodnota jedného výstrelu na tú ktorú šelmu vás vyjde nasledovne. Okolo 8 tisíc eur za leva, polovicu z toho za geparda, 5 tisíc za leoparda. Oveľa nákladnejšou korisťou je už len slon. Pri ňom vyťahujú lovci z vrecka obrovské peniaze. Kto ho chce uloviť, musí mať predplatených najmenej pätnásť dní pobytu na farme a sprievod po buši, čo našinca v Zimbabwe stojí denne cez tisíc eur. No a za samotnú trofej slona si musí lovec priplatiť ešte najmenej 25 tisíc eur. Najvyhľadávanejšími krajinami Afriky na takúto zvrátenú poľovačku sú Namíbia a Zimbabwe, Tanzánia, Kamerun či JAR.

Názory pre a proti fotografiám
Názory na takéto fotografie sa rôznia. Kým mnohí tvrdia, že takéto kolujúce fotografie zvyšujú povedomie ľudí, čím sa zvyšuje odpor ľudí voči takejto „zábavke" horných desaťtisíc, iní tvrdia, že takéto fotografie iba podporujú zvrátené chúťky boháčov, ktorí si myslia, že môžu všetko. Čo si o tom myslíte vy, vážení čitatelia?

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo všetko vieš o Slovensku?
Otestovalo sa 9099 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka stojí na letisku a pýta sa letušky: "Prosím vás,dnes v rádiu som počula že letia ružové kabelky.O koľkej???"

 
Virtuálny barLetný Vánok Letný Vánok
  • 2 cl mätového čaju
  • 1 cl vodky
  • 1 cl cukrového sirupu
  • šťava z 1/2 citróna
  • minerálna voda
  • koliesko citróna
  • citrónová šťava a cukor na krustu
 
Hra na dnes