ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Párik, ktorý mení svet. Neuveríte, čo robia manželia pre záchranu zvierat

5.5.2017 | Biznis

V roku 1991 si manželia Malhotrovci kúpili v Indii vyše 220-tisíc metrov štvorcových nevyužívanej poľnohospodárskej pôdy. Začali vysádzať stromy a postupne skupovali ďalšie pozemky. Dnes vlastnia malý les s rozlohou tri kilometre štvorcové, ktorý premenili na útočisko ohrozených druhov zvierat a rastlín.

Anil a Pamela sa stretli v americkom New Jersey ešte v 60-tych rokoch minulého storočia. Obaja zbožňovali prírodu a po návšteve Havajských ostrovov si doslova zamilovali husté lesy a bohatú faunu. Na istý čas sa tu usadili, v roku 1986 sa však kvôli pohrebu Anilovho otca museli vydať do Indie. Úroveň znečistenia a masívneho odlesňovania pôdy ich doslova šokovala.

Zdalo sa, že katastrofálny stav životného prostredia nikoho nezaujíma. Aj preto sa manželia rozhodli predať nehnuteľnosť na Havaji a vytvoriť prírodnú rezerváciu v Indii. Vhodný pozemok našli v provincii Karnataka na juhu Indie. Farmár im viac než 220-tisíc metrov štvorcových pôdy ochotne predal, nakoľko bola nevhodná na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Pre Anila a Pamelu však išlo o vysnívané miesto.

Výdatné dažde síce bránili komerčnému využitiu pozemku, ale na druhej strane vytvárali ideálne podmienky pre dažďový prales. A presne o to páru išlo. Začal vysádzať stromy a netrvalo dlho, kým sa na predtým holú pôdu vrátila nielen vegetácia, ale aj zvieratá.

Problémom sa ukázali byť pesticídy, ktoré používali farmári na druhej strane rieky hraničiacej s pozemkom Malhotrovcov. Manželia sa preto rozhodli postupne skupovať aj ďalšiu pôdu. Dnes má ich rezervácia rozlohu 300 hektárov.

Za posledné štvrťstoročie dokázali neuveriteľné veci. Premenili kus zeme, ktorý nikto nechcel, na kráľovstvo biodiverzity. Ich pozemok je domov stoviek druhov stromov a rastlín, asi 300 stoviek druhov vtákov a niekoľkých desiatok ohrozených druhov zvierat, napríklad slona ázijského, tigra kráľovského či cibetky.

Plán, ktorý si stanovili začiatkom 90-tych rokov, sa Malhotrovcom podarilo naplniť už dávno. A čo plánujú do budúcnosti? Chcú presvedčiť veľké firmy a korporácie, aby za účelom ochrany prírody skupovali pozemky susediace s tým ich a umožnili tak džungli prirodzene rásť. Snáď sa im to podarí.

Autor: Noel
Foto: Youtube


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes