ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Japonské vojnové zločiny: v Ázii dodnes vyvolávajú konflikty

12.5.2017 | Biznis

Zverstvá, ktoré spáchala japonská armáda počas druhej svetovej vojny, sú také brutálne, že najlepšie je na ne zabudnúť. Ak to však urobíme, zneuctíme všetkých, ktorí trpeli a zomreli. Pohľad na najhoršie japonské zločiny nám tiež pomáha pochopiť, prečo pretrváva nepriateľstvo medzi Kóreou a Čínou voči Japonsku.

Nankingský masaker

Rozsah masakra v Nankingu si nedokážeme ani predstaviť. Jediné, čo môžeme urobiť, je vymenovať fakty. V roku 1937, na začiatku čínsko-japonskej vojny, napadli Japonci Nanking, hlavné mesto nacionalistickej Číny. Vojaci tu zavraždili vyše 300-tisíc civilistov a znásilnili až 80-tisíc žien. Japonci prebodávali dojčatá, nútili členov rodiny vzájomne sa znásilňovať, stínali deti a mŕtvoly hádzali do studní, aby otrávili vodu a tiež civilistov pochovávali zaživa. Išlo o prvý z mnohých podobných masakrov, hoci žiadny sa neuskutočnil v takom rozsahu ako v Nankingu.

Medzinárodné tábory v Japonsku
Japonci zriadili nespočetné internačné tábory po celej východnej Ázii. Ľudia v nich čelili poľutovaniahodným podmienkam, ktoré zahŕňali hlad, nútenú prácu, choroby a extrémne počasie. V táboroch ako Mukden, na ďalekom severe Číny, vojnoví väzni trpeli hladom a v krutých zimách mrzli. V tropických táboroch ako napríklad Sandakan, v Borneu, zasa zajatci čelili tropickým chorobám, neúprosnému teplu a infikovanej vode, pričom ich väznili v malých priestoroch na otvorenom slnku. Na poriadok v táboroch dohliadala kempeitai, japonská tajná polícia, ktorá sa neštítila väzňov terorizovať, mučiť a vraždiť podľa ľubovôle.

Nútená prostitúcia
Počas čínsko-japonskej a druhej svetovej vojny japonská armáda nútila k prostitúcii až 200-tisíc žien. Boli to prevažne kórejské sexuálne otrokyne, ktoré nazývali „komfortné ženy", pričom často mali menej ako 16 rokov. Umiestňovali ich po celej východnej Ázii do nevestincov, ktoré poskytovali služby japonskej armáde. Vojaci ich opakovane denne znásilňovali po celé roky. V roku 2015 sa im japonský premiér oficiálne ospravedlnil a súhlasil s vyplatením odškodného vo výške jednej miliardy jenov pre 46 žien, ktoré ešte žili.

Smrť pri stavbe železnice
Počas okupácie juhovýchodnej Ázie sa Japonci rozhodli vybudovať železnicu, ktorá spojí Thajsko a Barmu. Železnica viedla hustou džungľou a vybudovali ju prevažne ručne, bez pomoci strojov. Japonci zhromaždili 60-tisíc zajatcov a zotročili 200-tisíc miestnych robotníkov a prinútili ich pracovať vo dne v noci počas monzúnov a nadmerného tepla.

Stalinova železnica smrti


Nedávali im jesť nič iné len ryžu a tých, ktorí sa zranili, nechali bez pomoci zomrieť. K bežným ťažkostiam patrila horúčka dengue, cholera, tropické vredy a extrémny nedostatok vitamínu B, ktorý spôsoboval paralýzu. Odhaduje sa, že pri výstavbe železnice zahynulo viac ako 110-tisíc ľudí.

Jednotka 731
Jednotka 731 bola špičkový japonský vojenský útvar, ktorý sa zaoberal lekárskym výskumom a výrobou chemických zbraní. Jednotka, okrem iného, testovala tzv. „morové bomby" tak, že ich zhodila na mestá, aby zistili, aké dôsledky spôsobia. V dôsledku výskumu jednotky 731 zomrelo vyše 300-tisíc ľudí. Na základni v Pingfang v Číne lekári zatvárali ľudí do tlakových komôr, aby zistili, aký tlak zvládne ľudské telo pred explóziou. Infikovali väzňov rôznymi chorobami a potom ich operovali bez anestetík, aby preskúmali účinky choroby. Zajatcov nechávali vonku zmrznúť na smrť s cieľom preskúmať potenciálne lieky na omrzliny. A tiež im amputovali končatiny, aby sa dozvedeli viac o dôsledkoch straty krvi na ľudský organizmus.

Bataanský pochod smrti

Zverstvá v meste Baatan na Filipínach sa začali v roku 1942, keď sa región dostal do rúk Japonska. Japonci neboli pripravení na obrovské množstvo zajatcov, preto nariadili všetkým 76-tisíc ľuďom, aby pochodovali vyše sto kilometrov severne cez džungľu. Udalosť je známa ako Bataanský pochod smrti. Vojaci neľútostne bili každého, na kom videli prejavy únavy a slabosti. Niektorí väzni zaostávali kvôli nedostatku vody, horúčave alebo vyčerpaniu. Tých, čo zaostávali, popravili alebo ich nechali zomrieť. Počas pochodu zahynulo asi 2 500 Filipíncov a 500 Američanov. Približne 26-tisíc ďalších Filipíncov zomrelo v dôsledku chorôb alebo hladu vo väzenskom tábore.

Masaker na ostrove Bangka
Keď spojenci opustili po prevzatí Japonska Singapur, japonské lietadlá bombardovali more, aby potopili čo najviac dopravných lodí. V jednej z nich sa viezlo aj 65 austrálskych sestier. Po zasiahnutí lode sa niekoľkým vojakom a sestrám podarilo doplávať na malý ostrov Bangka. Japonskí vojaci však všetkých „zachránených" zhromaždili, postavili na pláži guľomet a prikázali im vrátiť sa do plytkej vody, kde do nich strieľali. Incident prežili iba dvaja ľudia.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 9893 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes