ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Erich Von Däniken – Zamlčané záhady

15.11.2007 | Biznis

Meno švajčiarskeho spisovateľa vyvoláva v rôznych kruhoch rôzne reakcie. Kým vedci pozdvihujú obočie, fanúšikovia pozdvihujú ruky, aby si mohli pred Dänikenom zložiť klobúk. Zaradenie jeho diel do literatúry faktu alebo beletrie nie je vždy celkom jednoznačné.

Kontroverzný, ale úspešný

Rozporuplnosť Dänikenovej práce sa odvíja úplne nezávisle od jeho kariéry. Čísla hovoria za všetko. Za 40 ročnú kariéru napísal tento autor 26 kníh, z ktorých sa predalo 63 miliónov výtlačkov v 32 rôznych jazykoch. Má za sebou viac ako 3000 prednášok v 25 štátoch a 500 krát hosťoval na akademickej pôde svetových univerzít.

Katolícka výchova
Erich Von Däniken sa narodil 14. apríla 1935 vo švajčiarskom meste Zofingen. Jeho duchovný život bol v detstve usmerňovaný striktnými pravidlami katolíckej viery. Silne nábožensky založená rodina poslala Ericha študovať do katolíckej školy a istý čas trávil miništrovaním v miestnom kostole.

Keď mal 19 rokov, namiesto dokončenia štúdia sa rozhodol pre pragmatický krok – zamestnal sa. Jeho prvé joby mali s výskumami za hranicami vedy pramálo spoločného. Obsluhoval v reštauráciách a časom to dotiahol až na manažérsku pozíciu v luxusnom švajčiarskom hoteli.

Biblia plná lietajúcich tanierov
Okrem hotelových hostí sa Däniken venoval aj písaniu. Nikdy ho nevzrušovali vymyslené príbehy, vo svojich textoch radšej domýšľal, než vymýšľal. A priestoru na otázky nachádzal stále dostatok. Koniec koncov, za hlavný predmet záujmu si vybral veci medzi nebom a zemou, okolo ktorých sa otázky bez odpovedí točia nepretržite.

Vo svojich raných teóriách vychádzal z vlastnej interpretácie biblie, knihy, čo ako niekdajší miništrant poznal naspamäť. Vytlačený obsah mu ale nestačil. Hľadal medzi riadkami a každú zmienku o zázraku, o nadprirodzene, využil ako možné spojivo medzi vierou v Boha a vierou v mimozemský život.

Archeológ v akcii
Fascinovali ho antické texty a kultúra starovekých národov vôbec. Rozhodne si ho však nemožno predstaviť ako stáleho návštevníka archívov s chrbtom večne ohnutým nad starou knihou. Däniken potreboval cítiť a zažiť atmosféru opisovaných javov na vlastnej koži. Už jeho prvé zarobené peniaze šli na cestovné výdaje. Cieľom jeho početných ciest sa stali významné svetové archeologické náleziská ako Egypt, Libanon alebo starodávne miesta v Južnej Amerike.

Po stopách vlastných kníh
Hoci je Dänikenovi často vytýkaná vykonštruovanosť jeho poloprávd, jedno mu uprieť nemožno. Osobný zápal nadšeného bádateľa. Ročne precestuje viac ako 160 tisíc kilometrov, aby navštívil všetky miesta, čo aspoň trochu dýchajú tajomnom. Spomedzi širokého spektra nevysvetlených javov pokryl vlastnými teóriami záhady sôch na Veľkonočnom ostrove, Stonehenge, egyptské pyramídy či kruhy v obilí.

Jeho hypotézy môžu byť terčom výsmechu, pohoršenia i nekritického obdivu, sotva ich však možno ignorovať. Akoby aj, keď tak rád spochybňuje zásadné reálie histórie a neraz pripisuje zásluhy ľudského snaženia „učiteľom“ z kozmu. 

Aktivity Ericha Von Dänikena
Popri písaní a cestovaní zastrešuje Däniken svoje projekty aj inak. Stal sa spoluzakladateľom spoločnosti na podporu výskumov z oblasti archeológie a astrológie, zúčastnil sa svetového fóra pre interdisciplinárny výskum, má za sebou niekoľko úspešných dokumentárnych cyklov v nemeckej a americkej televízii, ako aj dva celovečerné dokumenty, realizované na podklade jeho kníh.

Človek, ktorého náplňou práce je lietať v oblakoch, stojí v súkromnom živote prekvapivo nohami pevne na Zemi. Je ženatý už od roku 1960, má dve vnúčatá a obľubuje drahé francúzske vína.

Autor: Mike

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes