ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Čipovanie ľudí: švédska firma ho praktizuje vo veľkom

9.6.2017 | Biznis

Už od roku 2015 ponúka švédsky start-up Epicenter svojim zamestnancom možnosť nechať si do ruky implantovať mikročip. Zatiaľ ju využilo 150 z tritisíc zamestnancov, ktorí tvrdia, že svoje rozhodnutie vôbec neľutujú.

Implantácia mikročipov o veľkosti zrnka ryže existuje už niekoľko rokov, väčšinou sa však spája s domácimi zvieratami a ich jednoduchšou identifikáciou. Až Epicenter ale prišiel so značkovaním ľudí v pomerne veľkom rozsahu.

Prísne tajné laboratóriá: technologickí giganti v nich skúmajú...

Čipovanie ľudí znie ako niečo, s čím sa zatiaľ môžeme stretnúť len v knihách či filmoch a nie práve najlichotivejšej budúcnosti ľudstva. Minimálne vyvoláva otázku o tom, či nejde o priveľký zásah do súkromia človeka. Zamestnanci firmy Epicenter, ktorí už ale čip pod kožou majú, zhodne tvrdia, že sa ich život stal oveľa jednoduchším.

Najdlhší experiment: trvá 137 rokov a zďaleka nekončí

Firma podľa oficiálnych vyhlásení nezbiera prostredníctvom mikročipov údaje o tom, koľko zamestnanci pracujú, alebo kde sa práve nachádzajú. Miesto toho im má technológia pomôcť ľahšie sa orientovať na pracovisku a eliminuje potrebu so sebou nosiť niektoré veci, ako napríklad identifikačnú kartu či peňaženku.

Do budovy sa zamestnanci dostanú vďaka čipu a kartu nemusia nosiť ani k firemným tlačiarňam. V jedálni zasa nepotrebujú platobnú kartu, stačí, ak ku skeneru priložia ruku.

Zakladateľ firmy Epicenter Patrick Mesterton tvrdí, že on sám si nechal mikročip implantovať ako prvý. „Nahrádza množstvo zariadení, či už sú to platobné karty alebo kľúče, a navyše si človek nemusí pamätať rôzne PIN kódy či heslá," vraví. Vždy, keď sa niektorý z jeho zamestnancov rozhodne stať sa dobrovoľným „kyborgom", koná sa vo firme párty.

Mnohí zamestnanci Epicentra sú však rozhodne proti implantácii. Ich názor zdieľa aj mikrobiológ Ben Libberton zo štokholmského Karolinska Institute. „Je otázne, do akej miery sa budú takéto čipy vyvíjať," uviedol v jednom z rozhovorov.

„Údaje, ktoré je možné získať prostredníctvom takého čipu, sú dosť odlišné od tých, ktoré je možné dostať napríklad zo smartfónu. Onedlho sa bude vďaka čipom dať zistiť zdravotný stav človeka, miesto, kde sa práve nachádza, ako často pracuje, koľkokrát za deň chodí na záchod a podobne," vraví Libberton.

V Epicentre zatiaľ využívajú takzvané pasívne čipy, ktoré síce obsahujú informácie, aby mohli komunikovať s inými zariadeniami, ale nevedia informácie čítať a ani nadobúdať nové. Napriek tomu sa pridávame na stranu Libbertona a tých, ktorí čipovanie odmietajú. Výhody totiž ani zďaleka neprevažujú riziká, s ktorými by mohla byť táto technológia v budúcnosti spojená.

Autor: Noel
Foto: FB/Biohax


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barBull Driver Bull Driver
  • 4,5 cl vodky
  • 9 cl Red Bullu
  • 9 cl pomarančovej šťavy
 
Hra na dnes