ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Akční hrdinovia, ktorých sme ako chalani milovali

23.6.2017 | Biznis

Áno, deti by mali tráviť čas vonku a nie pred televízorom a áno, akčné filmy pre ne nie sú vhodné. Napriek tomu sme ich ako chalani žrali a na desiate opakovanie Ramba sme sa tešili ako neskôr na stratu panictva. No a týchto desať akčných hrdinov nám utkvelo v pamäti najviac. Tu je ich rebríček.

10. Casey Ryback

Dnes už zostarnutý herec a hudobník Steven Seagal sa nikdy neradil medzi hercov, ktorí by vedeli na obrazovke predviesť paletu emócii. Kvôli hereckým výkonom sme ale filmy s ním nesledovali. Zrejme najradšej spomíname na film Prepadnutia v Pacifiku, kde Seagal stvárnil lodného kuchára Caseyho Rybacka.

Sezóna veľkých filmových hitov je tu. Toto je 11 najlepších

V ňom predviedol, ako dobre ovláda aikido, zachránil celý svet a zabil pri tom pár teroristov. Polonahá Erika Eleniak bola už len čerešničkou na torte a v tom čase zároveň aj vrcholom erotiky.

9. Mike Lowrey a Marcus Burnett

Rozdeliť túto dvojicu by bolo ako rozdeliť Maťka a Kubka (keby boli černošskými policajtmi na protidrogovom oddelení v Miami). Prvý film s Willom Smithom a Martinom Lawrencom uzrel sveta ešte v roku 1995 a my sme si dvojicu hlavných protagonistov jednoducho zamilovali.

Horor, komédia, akcia. Top 5 najúspešnejších filmov v našich kinách

Tony skvelých hlášok a výborných prestreliek v spojení s krásnou Téou Leoni urobili z Lowreyho a Burnetta jednu z najlepších dvojíc v akčných filmoch vôbec.

8. Robin Hood

Nové spracovanie príbehu o anglickom zbojníkovi s Rusellom Crowom je síce historicky presnejšie, keď sa ale povie Robin Hood, okamžite sa nám vybaví Kevin Costner. Tento anglický Jánošík po boku s nezastaviteľným „Maurom" Morganom Freemanom nielenže pomstil svojho otca, ale zbavil kraj krutého panovania šerifa z Nottinghamu a oslobodil svoju lásku.

Kulturista Ľuboš chcel byť akčný hrdina

Mimochodom, šerifa si zahral Alan Rickman, ktorý neskôr stvárnil Severusa Snapea v ságe o Harrym Potterovi.

7. John Rambo

V prvom Rambovi podal Sylvester Stallone jeden zo svojich najlepších hereckých výkonov a nezmazateľne sa zapísal nielen do dejín akčného filmu, ale aj do našej pamäte. Vojnový veterán, ktorý bojuje proti šerifovi malého mestečka a jeho poskokom, to sa len tak nevidí.

6. Terminátor

V jednotke si síce Arnold zahral záporáka, v Dni zúčtovania sa ale vrátil, aby ochránil Johna Connora a jeho matku pred takmer nezničiteľným robotom T-1000. Kto pri zdvihnutom palci v záverečnej scéne filmu pri jej prvom zhliadnutí neuronil slzu, nech sa prizná v komentároch. Hasta la vista, baby.

5. Indiana Jones

Počas semestra vzorný profesor archeológie, cez prázdniny lovec pokladov, ktorý si to neváha rozdať s krvilačným náboženským kultom ani s nacistami.

X-Menov opúšťajú hlavní hrdinovia, Wolverine a Mystique

Zrejme každý chalan chcel byť po videní niektorého z filmov o Indianovi Jonesovi aspoň nachvíľu archeológom. Navyše, otca tohto svojského profesora hral Sean Connery, o ktorom ešte bude reč.

4. Rocky Balboa

Aj keď Stallone podal v Rambovi jeden z najlepších výkonov, svoju latku z prvého filmu o boxerovi Rockym asi nikdy neprekonal. Za pamätnú scénu z mraziarne, v ktorej trénuje boxovaním do zmrznutého mäsa, boli vďačné najmä naše mamy. Aspoň sa v nedeľu nemuseli tak namáhať s klepaním rezňov. Na jeho výkrik „Adrianne" po zápase s Apollom Creedom sa jednoducho nezabúda.

3. Martin Riggs

Mel Gibson stvárnil v sérii Smrtonosná zbraň jedného z najsympatickejších detektívov na filmovom plátne. Prestrelky, drsní záporáci a vtipné dialógy, ktoré viedol Riggs s kolegom Rogerom Murtaughom (stvárneným Danny Gloverom), urobili zo Smrtonosných zbraní jedny z najlepších akčných filmov vôbec. Len tak mimochodom, aj vám trvalo mimoriadne dlho, kým ste ženy vo svojom okolí naučili, že v Smrtonosnej ZBRANI hrá Mel Gibson a Smrtonosnej PASCI Bruce Willis?

2. James Bond

Rýchle autá, technologické vychytávky a krásne ženy. Ako chalani sme chceli mať prvé dve veci, s nástupom puberty by sme ale za takú Ursulu Andress či Denise Richards nejaké hodinky s laserom pokojne vymenili. Bondov bolo veľa a veľa ľudí má najradšej Daniela Craiga, pre nás ale ostane najlepším a jediným pravým agentom 007 Sean Connery. Kto iný by bol schopný podať nahej žene v kúpeľni, ktorá si pýta oblečenie, iba topánky?

1. John McClane

Úprimne: čakali ste na prvom mieste niekoho iného? Ak áno, máte smolu. Detektív McClane je jednoducho naším obľúbencom a nedať ho na pomyselný trón akčných hrdinov by sme si nikdy neodpustili. Bruce Willis je ako policajný detektív, ktorý likviduje teroristov ako na bežiacom páse, jednoducho nenahraditeľný. A hoci kvalita filmov postupne klesala, McClane pre nás bol a navždy bude najlepším akčným hrdinom. A ozaj: záporáka Hansa Grubera hral opäť Alan Rickman.

Autor: Filip
 

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes