ATLAS.SK: Nedeľa, 28.5.2017
meniny má Viliam
   

Zistite, prečo vám chutí jesť, keď ste opití

18.1.2017 | Zdravie

Popíjate, popíjate a zrazu si uvedomíte, že by ste aj niečo zbodli. Tak si rýchlo objednáte niečo poriadne kalorické, než v reštaurácii zavrú kuchyňu, alebo sa vyberiete na potulky po nočných rýchlych občerstveniach, alebo vyjete všetky čipsy a arašidy, čo sú v okolí.

Podľa najnovších zistení alkohol zrejme spúšťa vo vašom mozgu pocit hladu, ktorý následne spôsobí, že by ste zjedli čokoľvek, aj keď ste sa predtým dosýta najedli.

Vedci na myšiach skúmali, čo sa bude diať, keď im vpichnú do tela alkohol. Pôsobením alkoholu sa oživila v mozgu aktivita neurónov, ktoré sú zodpovedné za kontrolu príjmu potravy a pocit hladu. Následne sa myši začali prejedať.

Aj keď alkohol, respektíve etanol, ktorý je aktívnou zložkou alkoholických nápojov, je sám o sebe kaloricky bohatý, naštartuje chuť jesť. Avšak, nejde o skutočné hladovanie a škŕkanie v bruchu, ale o pôžitkársky hlad a túžbu na niečom si pochutiť.

Toto zistenie môže byť čiastočne odpoveďou na problém, prečo ľudia obľubujúci konzumáciu alkoholu zvyknú mať aj problémy s telesnou nadváhou.

Autor: Theo
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

– Príde chlap na úrad a úradníčka sa ho pýta:
- Ako sa voláte?
- Jajajaján Nnnonononovvávávák.
- Aha, vy ste koktavý...
- Ale čoby, koktavý bol môj otec a matrikár bol debil.

 
Virtuálny barCoffee Becher Coffee Becher
  • 4 cl Becherovky
  • 1,5 cl kávového likéru
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • Ľad
 
Hra na dnes