ATLAS.SK: Nedeľa, 23.4.2017
meniny má Vojtech
   

Vajcia: Toto ste o nich nevedeli

22.2.2017 | Zdravie

Obvykle nechýbajú v žiadnej domácnosti (okrem vegánskej) a pripraviť sa dajú na milión spôsobov. Sú však veci, ktoré o vajciach neviete. Rozšírte si svoje obzory o niekoľko faktov.

Či je vajíčko „na tvrdo“ sa dá overiť jednoduchým testom

Stačí vajce roztočiť. Pokiaľ sa bude tackať zo strany na stranu, tak ešte nie je dostatočne uvarené. Ak je na tvrdo, bude sa pekne točiť.

Jedna sliepka vyprodukuje približne 280 vajec ročne
Sliepky začínajú znášať vajcia už keď majú zhruba 19 týždňov. Niektoré sliepky sú schopné za rok zniesť aj 320 vajec za rok, ale v priemere je to 280 kusov od jednej sliepky ročne.

Čerstvé vajíčka nemajú číre bielky
Čerstvosť vajíčka si môžete skontrolovať podľa čírosti bielku. Ak je priehľadný, vajíčko má už čo to za sebou (ale ešte stále sa dá bez problémov konzumovať). Absolútne čerstvé vajíčko má jemne zakalený bielok.

Zistite, prečo vám chutí jesť, keď ste opití

Rozbité vajce sa dá ľahko upratať
Pri nehode, keď surové vajíčko skončí na kuchynskej doske alebo na zemi, vám pomôže soľ. Posypte ho poriadnou dávkou soli a zbavíte sa ho jednoduchšie.

Veľkosť vajíčka nie je náhoda
Či bude vajíčko väčšie alebo menšie nezávisí od toho, akú má sliepka náladu alebo akú má stravu. Skutočný dôvod rozhodujúci o veľkosti vajca je vek sliepky a platí priama úmera – čím staršia sliepka, tým väčšie vajce.

Proteín z vajec je najlepší
Bielkoviny vo vajíčkach obsahujú skvelú kombináciu aminokyselín, ktoré potrebujete na budovanie svalovej hmoty. Lepšie zloženie od nich má už len materské mlieko.

Čo (ne)jesť na romantickej večeri

Dva žĺtky v jednom vajci nie sú rarita
Keď nájdete vo vajíčku dva žĺtky, môže to byť kvôli tomu, že ho zniesla mladá sliepka, ktorej cyklus tvorby vajec ešte nie je ustálený, alebo je to vajíčko od starej sliepky, ktorá má veľmi veľké vajcia.

Majú dlhú dobu spotreby
Vajce vydrží v chladničke aj mesiac a vôbec nebude zlé. Ale ak je na ňom nejaká malá puklina, skazí sa rýchlejšie. Pokazené vajce spoznáte ihneď po rozbití, nepríjemný zápach vás ihneď upozorní, že vajce treba zahodiť.

Autor: Tatiana
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku
Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 9808 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Tá moja žena je ale pekná šlapka! Keď som sa vracal zo služobnej cesty, ešte som aj telegram poslal, a aj tak som ju našiel s milencom, - sťažuje sa priateľ priateľovi. Potom sa zamyslí a dodáva: - A možno ani nie je šlapka, možno len nedošiel ten telegram.

 
Virtuálny barKapitänleutnant Kapitänleutnant
  • 3 cl brandy
  • 3 cl likéru Cointreau
 
Hra na dnes