ATLAS.SK: Pondelok, 2.3.2015
meniny má Anežka
   

Utíšte bolesť zubov aj bez zubára

28.1.2009 | Zdravie

Zuby akoby poznali všetky Murphyho zákony. Prvé tŕpnutie sa obvykle dostaví v piatok po obede, podvečer už začínate cítiť, že čosi nie je v poriadku a v piatok večer zavýjate od bolesti partnerke do ucha. Zuby dobre vedia, že v sobotu náš stomatológ neordinuje a s objednávaním treba počkať do pondelka rána. Poradíme vám, ako zmierniť bolesť zubov a prežiť víkend s čo najmenšou ujmou.

Naordinujte si pokoj

Žiadna bolesť nepominie, ak budete v strese. Celková nepohoda vám na dobrom pocite nepridá a prejaví sa ešte väčšou tupou bolesťou. Preto ak môžete, doprajte si dostatok pokoja doma. Neznamená to však, že sa máte na bolesť sústreďovať. To v žiadnom prípade! Snažte sa na ňu zabudnúť pri televízii, dobrom filme alebo knihe. Keď vás nejaká príjemná aktivita odpúta od bolesti, výborne!

Klinčeky pre zdravé zuby
Ak nechcete pristúpiť hneď ku chémii, pomôžte si prírodou. Výborne zaberá žuvanie voňavého klinčeka, ktorý pôsobí navyše aj antibakteriálne. Pokiaľ je žuvanie neznesiteľné, prichystajte si odvar z niekoľkých klinčekov a počas dňa si odvarom vyplachujte ústa. Bolesť zmizne aj po nápoji z medovky a šalvie.

Stopnite ju ľadom
Koho? Predsa bolesť. Aj keď v detstve nám okolo hlavy obmotávali šatku a na ústa prikladali bavlnenú vreckovku, pravdou je, že ľad funguje oveľa lepšie. Pripravte si preto do mrazničky dostatočnú zásobu formičiek na ľad a keď bude ľad hotový, vyklopte ich do utierky. Tú si treba prikladať na bolestivú stranu úst. Uvidíte, že po niekoľkých minútach bude bolesť naozaj znesiteľnejšia.

Nábeh do lekárne
Niektoré liečivá je dobré mať stále pri sebe. V prípade náhlych záchvatov bolestí hlavy, zubov, svalov alebo prvom príznaku chrípky, vám skutočne uľavia. Na bolesť zubov zaberajú napríklad panadol, ibalgin, valetol, ibuprofén či nurofen. Pokojne môžete siahnuť aj po obyčajnom aspiríne, ktorý bolesť utlmí.

Aby ste to nabudúce už nemuseli zažiť
Áno, zubný kaz na začiatku nebolí a nijak výrazne sa neprejaví. Baktérie sú však usilovné ako včeličky, útočia na zubnú sklovinu, napádajú ju a nahlodávajú. Vy tak o kaze vôbec nemusíte vedieť a odhalí vám ho až prehliadka u stomatológa. Kým sa za ním vyberieme, už je často neskoro a zub musí podstúpiť všetky tie útrpné procedúry. Preto – a to odporúčame so všetkou vážnosťou – neignorujte pravidelné prehliadky u zubára. Jedna návšteva za pol roka vám môže ušetriť množstvo bolesti a v neposlednom rade i financií.

Autor: Bruno

 
Vyhrajte voňavú kozmetiku do sprchy
Súťaž trvá do 19.03.2015
Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 17245 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Aký je rozdiel medzi muchou a svokrou? Mucha otravuje len v lete.

 
Virtuálny barGin and Sin Gin and Sin
  • 4 cl ginu
  • 2 cl pomarančovej šťavy
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • 2 barové lyžičky sirupu
  • grenadina
 
Hra na dnes