ATLAS.SK: Štvrtok, 29.6.2017
meniny má Peter,Pavol
   

NEVYSVETLITEĽNÉ stavy mysle (čudnejšie ako deja vu!)

24.7.2012 | Zdravie

Myseľ je úžasná aj tým, že v nej existuje príliš veľa záhad. Veda je síce schopná popísať podivné javy, ale nie vždy vie vysvetliť aj ich pôvod. Zatiaľ čo väčšina z nás sa stretla s jedným alebo dvoma javmi z tohto zoznamu, mnohé ďalšie sú väčšine, okrem psychológov, neznáme.

Všetci mávame nejaké skúsenosti s pocitom, že to, čo sa nám práve deje, alebo práve hovoríme či robíme, už bolo povedané a urobené predtým, vo vzdialenej dobe – za rovnakých okolností, s rovnakými predmetmi a osobami- takže vieme presne povedať, čo sa bude diať ďalej.

Déjà Vu
Déjà vu je skúsenosť, keď ste si istý, že ste zažili alebo videli novú situáciu už skôr - máte pocit, že sa to už stalo, alebo sa to opakuje. Skúsenosť je zvyčajne sprevádzaná silným zmyslom pre vedomosti a zmyslom pre desivosť alebo podivnosť. "Predchádzajúca" skúsenosť sa zvyčajne pripisuje snom, ale niekedy existuje aj pocit, že k nej skutočne došlo v minulosti.

Déjà Vécu
Déjà vécu  je to, čo zažíva väčšina ľudí, keď si myslí, že majú zážitok deja vu. Déjà vu je pocit z toho, že videli niečo skôr, zatiaľ čo déjà vécu je skúsenosť z toho, že videli podrobne nejakú akciu, napríklad sprevádzanú rozpoznávaním pachov a zvukov. Deja vecu nezahŕňa iba už videné veci, ale aj veci cítené s mnohými detailami, plných známych vecí. Deja vecu má čoraz viac a viac vo zvyku opisovať veľmi silné a trvalé emócie. Spája sa to tiež s pocitom predtuchy.

Déjà Visité
Déjà Visite  je menej obyčajný zážitok a zahŕňa záhadnú znalosť nového miesta. Zážitok Deja visite je viac spojený s geografiou a postojom k životnému prostrediu.  Napríklad, viete cestu k novému miestu aj napriek tomu, že ste tam nikdy neboli. Déjà Visite súvisí s priestorovými a geografickými vzťahmi, zatiaľ čo déjà vécu je o časových udalostiach. Tento zážitok je menej bežný a zahŕňa tajomné, neprirodzené spojenie s novým miestom. Poznáte miesto, mesto, panorámu, okolie, napriek tomu, že je to úplne nemožné.

Déjà Senti
Je to  vec duševného zážitku a nemá žiadne predpokladané poznanie a znalosti. Po udalosti zriedka zostáva v pamäti osoby, ktorá to cítila. Tento fenomén sa často objavuje u pacientov, ktorí trpia epilepsiou.  Déjà Senti  je jav, keď ste "už" niečo cítili.  Pamätáte si však detaily pocitov, ktoré ste v rovnakom stave niekedy cítili.

Jamais vu
Jamais vu (nikdy nevidené), popisuje akúkoľvek a priori známu situáciu, ktorú pozorovateľ nie je schopný rozpoznať. Nejde pritom o amnéziu, lebo jamais vu je iba pocitom, že neznáme, ktoré v mysli prichádza do kolízie s racionálnym vedomím by sme mali poznať.

Stará situácia tak zostáva uložená v mozgu, iba pocit pri jej vyvolaní je úplne nový. Človek tak nerozpoznáva osobu, slovo, situáciu či miesto, ktoré predtým poznal. Vedie to k domnienke, že jamais vu môže byť príznakom únavy mozgu. U déjà vu teda človek má  pocit, že už situáciu niekedy videl, hoci rozumovo nemôže dokázat, že ju naozaj videl. U jamais vu má zase pocit, že situaci nikdy nevidel, hoci rozumovo môže dokázat, že ju naozaj videl.

Presque Vu
Tu má človek pocit, že situáciu pozná, len si nemôže vzpomenúť. Napríklad, ak stretnete  po rokoch kedysi blízkeho človeka, pocit presque vu u vás môže trvať niekoľko sekúnd; kým ho nespoznáte

Fregoli Delusion
Fregoli klam je vzácny jav, pri ktorom mozog osobu drží  v presvedčení, že rôzni ľudia sú v podstate stále tou istou osobou, ale v rôznych prevlekoch. Klam je často spájaný s paranojou a presvedčením o prenasledovaní. Stav je pomenovaný po talianskom hercovi Leopoldovi Fregolim, ktorý bol známy pre svoju schopnosť robiť rýchle zmeny vzhľadu počas jeho umeleckých výstupov.

Capgras Delusion
Capgras klam je jav, pri ktorom človek verí, že blízky priateľ alebo člen rodiny bol nahradený jeho dvojníkom. Tento klam je najčastejší u ľudí so schizofréniou, ale môže sa objaviť aj pri iných poruchách.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Fakty o Chuckovi Norrisovi.
Otestovalo sa 4150 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hovorí susedka susedke : - Videla som, že sa sa s manželom udobrili. Včera ste spolu pílili drevo.
- To nebolo drevo, to sme si delili nábytok na polovicu.

 
Virtuálny barÍrska káva I Írska káva I
  • na 1 pohár 200 ml
  • 100 ml silnej čiernej kávy
  • 25 írskej whisky
  • 2 ČL hnedého cukru
  • 50 ml šľahačky
 
Hra na dnes