ATLAS.SK: Utorok, 1.12.2015
meniny má Edmund
   

Nadváha škodí... aj mozgu!

11.8.2012 | Zdravie

Nedokážete si spomenúť, čo ste včera jedli na obed? Na vine môže byť práve zloženie vašej stravy. To totiž vplýva na váš metabolizmus. Starším ľuďom, ktorí sa ocitli v rizikovej skupine s tendenciou k priberaniu, cukrovke, či srdcovocievnym ochoreniam, prúdi podľa odborníkov do mozgu o 15 percent menej krvi , ako zdravým jedincom. Zlé stravovacie návyky tak môžu negatívne vplývať nie len na váš výzor a váhu...

S nadváhou hlúpneme
Výskumníci túto teóriu overili praktickým pokusom, kedy účastníkom prieskumu vymenovali 15 slov a tí ich mali následne čo najviac zopakovať. Respondenti s nadváhou prejavili slabšiu schopnosť zapamätať si slová a vymenovali ich oveľa menej, ako ľudia s primeranou váhou. Tento problém podľa lekárov súvisí s nižším krvným obehom, prichádzajúcim do mozgu. Aké riešenie odborníci navrhujú?

Nadváha už nie je problémom estetickým, alebo telesným. Nadváha pôsobí aj na ľudskú psychiku a kognitívne procesy, ktoré oslabuje. Odborníci preto jednoznačne radia, aby ľudia viac vnímali to, čo jedia a koľko. Ponúkajú zároveň niekoľko taktík, ako to docieliť.

Dominantná ruka
Ak chcete svoj železný stravovací zvyk na chvíľu narušiť, skúste jesť nedominantnou rukou. Je totiž dokázané, že ak praváci začnú jesť ľavou rukou, venujú viac pozornosti samotnému jedeniu, ako obyčajne. Majú tak aj silnejšiu kontrolu nad sústami, aké vkladajú do úst. Ďalším významným momentom správneho stravovania je jeho zloženie. Ani pri chudnutí, respektíve zdravej životospráve nemusíte svoje chute nutne obmedzovať. Základom je jesť veci, ktoré vám chutia.

Nenúťte sa do jedál, ktoré nemáte radi. Diétu si tak zbytočne znechutíte. Ak milujete hriešne tučné, či nezdravé veci, skúste ich spočiatku obmedziť a neskôr nahradiť zdravším variantom. Vždy sa to dá.

Napojte mozog
Ak chcete naopak na svojich kognitívnych funkciách zapracovať, naordinujte si niekoľko doplnkov do stravy. Vynikajúcou je napríklad cibuľa, ktorá podľa odborníkov obsahuje látky, ktoré mozog chránia pred poškodením a fungujú ako prevencia pred poškodením. Vajíčka zase chránia starnúci mozog pred oslabením funkcií, ako je napríklad pamäť. Káva zase podľa výskumníkov z Floridy, pomáha ako prevencia proti alzheimerovej chorobe.

Ak sa chcete ochrániť proti infarktu, jedzte aspoň dva citrusové plody denne. Dlhodobé prieskumy preukazujú, že ich konzumácia výrazne znižuje riziko výskytu srdcovocievnych ochorení, ale aj pomáha zlepšiť krvný obeh a čistí cievy.

Autor: Andrew

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

Movember je tu.

Buď chlap, podpor správnu vec a vyhraj v súťaži.

Zažeň nudu.

Štýlové články, ktoré pobavia aj inšpirujú.

 

Diskusia k článku
 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ako ženy hľadia a posudzujú mužov.
Ženy do 20 rokov : Aký je.
Ženy do 30 rokov : Čím je.
Ženy nad 40 rokov : Kde je?

 
Virtuálny barClaire Claire
  • 4 cl brandy
  • 1 žĺtok
  • 2 cl cukrového sirupu
  • studená čierna káva
  • mletá káva
 
Hra na dnes