ATLAS.SK: Pondelok, 30.5.2016
meniny má Ferdinand
   

Nadváha škodí... aj mozgu!

11.8.2012 | Zdravie

Nedokážete si spomenúť, čo ste včera jedli na obed? Na vine môže byť práve zloženie vašej stravy. To totiž vplýva na váš metabolizmus. Starším ľuďom, ktorí sa ocitli v rizikovej skupine s tendenciou k priberaniu, cukrovke, či srdcovocievnym ochoreniam, prúdi podľa odborníkov do mozgu o 15 percent menej krvi , ako zdravým jedincom. Zlé stravovacie návyky tak môžu negatívne vplývať nie len na váš výzor a váhu...

S nadváhou hlúpneme
Výskumníci túto teóriu overili praktickým pokusom, kedy účastníkom prieskumu vymenovali 15 slov a tí ich mali následne čo najviac zopakovať. Respondenti s nadváhou prejavili slabšiu schopnosť zapamätať si slová a vymenovali ich oveľa menej, ako ľudia s primeranou váhou. Tento problém podľa lekárov súvisí s nižším krvným obehom, prichádzajúcim do mozgu. Aké riešenie odborníci navrhujú?

Nadváha už nie je problémom estetickým, alebo telesným. Nadváha pôsobí aj na ľudskú psychiku a kognitívne procesy, ktoré oslabuje. Odborníci preto jednoznačne radia, aby ľudia viac vnímali to, čo jedia a koľko. Ponúkajú zároveň niekoľko taktík, ako to docieliť.

Dominantná ruka
Ak chcete svoj železný stravovací zvyk na chvíľu narušiť, skúste jesť nedominantnou rukou. Je totiž dokázané, že ak praváci začnú jesť ľavou rukou, venujú viac pozornosti samotnému jedeniu, ako obyčajne. Majú tak aj silnejšiu kontrolu nad sústami, aké vkladajú do úst. Ďalším významným momentom správneho stravovania je jeho zloženie. Ani pri chudnutí, respektíve zdravej životospráve nemusíte svoje chute nutne obmedzovať. Základom je jesť veci, ktoré vám chutia.

Nenúťte sa do jedál, ktoré nemáte radi. Diétu si tak zbytočne znechutíte. Ak milujete hriešne tučné, či nezdravé veci, skúste ich spočiatku obmedziť a neskôr nahradiť zdravším variantom. Vždy sa to dá.

Napojte mozog
Ak chcete naopak na svojich kognitívnych funkciách zapracovať, naordinujte si niekoľko doplnkov do stravy. Vynikajúcou je napríklad cibuľa, ktorá podľa odborníkov obsahuje látky, ktoré mozog chránia pred poškodením a fungujú ako prevencia pred poškodením. Vajíčka zase chránia starnúci mozog pred oslabením funkcií, ako je napríklad pamäť. Káva zase podľa výskumníkov z Floridy, pomáha ako prevencia proti alzheimerovej chorobe.

Ak sa chcete ochrániť proti infarktu, jedzte aspoň dva citrusové plody denne. Dlhodobé prieskumy preukazujú, že ich konzumácia výrazne znižuje riziko výskytu srdcovocievnych ochorení, ale aj pomáha zlepšiť krvný obeh a čistí cievy.

Autor: Andrew

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

HISTORICKÝ ŠPECIÁL MAGAZÍN.SK

Zaujíma vás história? Tu sa jej nabažíte do sýtosti.

Zažeň nudu.

Štýlové články, ktoré pobavia aj inšpirujú.

 

Diskusia k článku
 
Súťažte o knihu Je mi z teba zle!
Súťaž trvá do 1.06.2016
Čo všetko vieš o Slovensku?
Otestovalo sa 5751 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Prečo nemôže kostra skákať bungee-jumping?:
- Lebo na to nemá ani žalúdok ani nervy.

 
Virtuálny barDaiquiri Daiquiri
  • 4,5 cl bieleho rumu
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1 cl cukrového sirupu
  • koliesko limetky
  • koktailová čerešňa
 
Hra na dnes