ATLAS.SK: Pondelok, 26.6.2017
meniny má Adriána
   

Chcete zdravé srdce? Poznáme potraviny, ktoré vám ho zaručia

7.5.2017 | Zdravie

O srdce sa treba starať v každom veku, pretože infarkt môže prísť kedykoľvek. Ani dobrá fyzická kondícia vám nezaručí, že sa vyhnete infarktu, ak nebudete jesť potraviny, ktoré vám ochránia srdce.

Varené paradajky

Paradajkový pretlak, paradajky v konzerve, paradajkové omáčky – tieto veci by ste mali mať vždy doma, lebo paradajky, ktoré prešli varom obsahujú lepšie absorbovateľný lykopén. Antioxidant lykopén má ochranný vplyv na bunky, tkanivá, orgány, znižuje cholesterol, podporuje imunitný systém a výrazne znižuje riziko srdcovocievneho ochorenia.

Sladké zemiaky
Sladké zemiaky vedia dohnať deficit draslíka, ktorého prijímame málo. Keď má telo nedostatok draslíka a priveľa sodíka (za čo vďačíme presoleným jedlám a pochutinám), krvný tlak rapídne stúpa. Jeden stredne veľký sladký zemiak obsahuje približne 11 percent odporúčanej dennej dávky draslíka.

Extra panenský olivový olej
Nie je olej ako olej a preto si pri kúpe olivového oleja dajte pozor, aby ste kupovali výhradne extra panenský, čo znamená, že ide o produkt z prvého lisovania. Konzumácia takéhoto olivového oleja vám zabezpečí zdravé cievy.

Čo sa stane, keď nejdete na veľkú, keď treba?

Sardinky
Spomedzi rýb sú najlepším zdrojom omega-3 mastných kyselín sardinky. Tieto kyseliny znižujú tuky v krvi zabraňujú tvorbe tromb. Dobrou alternatívou k sardinkám je tuniak krídlatý, divoký losos a pstruh.

Bobuľovité ovocie
K zdravému srdcu sa dá dopracovať aj maškrtením ovocia. Všetky druhy bobuľovitého ovocia sú bohaté na antokyán, čo je silný antioxidant. Ak si chcete znížiť riziko infarktu, rozhodne zaraďte do jedálnička viac čučoriedok, ríbezlí, jahôd, brusníc, černíc a malín.

Autor: Tatiana
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barČajový grog s ovocím Čajový grog s ovocím
  • 120 ml červeného vína
  • kúsok celej škorice
  • 20 g kryšt. cukru
  • 120 ml slabého citrónového čaju
  • šťava z 1/2 citróna
  • 10 ml rumu
  • jablko alebo pomaranč
 
Hra na dnes