ATLAS.SK: Sobota, 5.9.2015
meniny má Regína
   

Bolí zo zmrzliny hlava?

23.7.2012 | Zdravie

Spomínate si na obľúbenú praktiku Codyho zo seriálu Krok za krokom? Zmrzlinu hltal po lyžiciach a bojoval s náhlou bolesťou hlavy, ktorú mu obrovská porcia mrazivej dobroty spôsobila. V tom čase si väčšina z nás myslela, že ide o výmysel, no to, čo prežíval strelený bratranec naozaj existuje. Ako sa prejavuje bolesť hlavy zo zmrzliny a zmrazenie mozgu?

Bolí ako šľak!
Takzvané zmrazenie mozgu spôsobuje rýchla konzumácia príliš studených pokrmov, ktoré v ústach pôsobia na citlivé podnebie. Tam sa výrazne ochladia cievy, čím sa v momente zúžia. Ich následné zohriatie a rozšírenie zaznamenávajú citlivé receptory a vysielajú signál do mozgu. Zmrzlina tak pomerne často spôsobuje náhlu a neznesiteľnú bolesť hlavy práve takýmto spôsobom.

Jedná sa o špecifickú bolesť, ktorá sa prejaví inde než v oblasti, kde vzniká príčina. Nervy, ktoré ju zachytávajú ju prejavujú v oblasti spánkov a čela. Podobne, ako v prípade infarktu, kedy zvyknú pacienti pociťovať silnú bolesť chrbtice, namiesto hrudníka. Bolesť hlavy zo zmrzliny je špecifická aj svojou intenzitou, nie len náhlosťou, s akou sa z ničoho nič prejaví. Podľa lekárov a odborníkov sa väčšina populácie už stretla s bolesťou havy, spôsobenou zmrzlinou, aj keď o tom možno netušia.

Ako jej zabrániť?
Ak sa chcete vyhnúť tejto nepríjemnosti, nepomáhajte si, ako Cody. Stlačenie nosa, ani silná sústredenosť vám nepomôžu. Stačí, ak spomalíte konzumáciu studeného jedla, či nápoja. Vaše ústa tak dostanú viac času na to, aby si zvykli na nižšiu teplotu. Alebo sa snažte udržiavať studené nápoje, či zmrzlinu v prednej časti úst, mimo dosahu horného podnebia. Práve tam prebehne prispôsobenie sa teploty a vaše cievy sa tak vyhnú šoku.

Nie je nezvyčajné, že sa mrazivá bolesť prejaví aj inde, ako v hlave. Lekári hovoria o prípadoch, kedy sa bolesť spôsobená studeným nápojom, či zmrzlinou prejaví na chrbtici. To, ako sa prejaví impulz bolesti vyslaný do mozgu, je pomerne individuálna záležitosť a preto je bežné, že sa zmrznutie prejaví napríklad v chrbtici. Napriek tomu, že sa nejedná o niečo extrémne nebezpečné, nie je dobré vystavovať svoje telo takýmto šokom, preto si pri jedení zmrzliny radšej dávajte pozor a vezmite si menšiu lyžičku.

Autor: Kubo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

Zapojte sa do súťaže o naj letný moto príbeh a vyhrajte... Zapojte sa do prieskumu o tom, ako Slováci trávia voľný čas..

 

Diskusia k článku
 
Vyznáte sa vo svete rozprávok?
Otestovalo sa 44646 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Koľko poznáš spôsobov, ako si uviazať kravatu?
- Tri. Na krku, na ruke, na nohe... Ehm... Nie! Štyri! Štyri poznám!!

 
Virtuálny barPink Elephant Pink Elephant
  • 4 cl hnedý rum
  • 1 cl citrónovej šťavy
  • 1 cl grenadiny
  • 2 cl banánového krému
  • 6 cl grapefruitovej šťavy
  • 6 cl marakujového nektáru
 
Hra na dnes