ATLAS.SK: Piatok, 27.11.2015
meniny má Milan
   

Bolí vás hlava? Čo je za tým?

3.10.2008 | Zdravie

Takmer každý z vás už zažil bolenie hlavy, ten nepríjemný pocit, ako keby vám niekto do spánkov búchal kladivom. Dostávate sa do stavu, kedy si myslíte, že sa vám hlava rozpadne. Nie ste sami, vo svete podľa odhadov trpí na bolesti hlavy viac ako šesťsto miliónov ľudí a je to najčastejší zdravotný problém.

Príčina bolesti hlavy až v troch štvrtinách prípadov vzniká z fyzického alebo psychického stresu. Pri tejto bolesti majú ľudia pocit, akoby im hlavu niekto zvieral alebo stláčal. Bolesť hlavy niekedy sprevádza žalúdočná nevoľnosť, zahmlievanie sa pred očami, únava alebo až dokonca husia koža. Možno budete teraz namietať, ale podľa odborníkov, vzhľadom na to, že väčšina bolestí trvá krátko, nie je dobré si zobrať analgetiká. V tomto prípade je najlepšie riešenie pobyt na čerstvom vzduchu, alebo ak je to možné, krátky spánok. Tieto bolesti sú však nič oproti tomu, keď človek trpí migrénou.

Migréna je chronické ochorenie a prejavuje sa silnou bolesťou hlavy, ktorá trvá asi tri hodiny, ale môže trvať aj viac dní. Počas migrény, nie je človek schopný vykonávať bežné činnosti, proste nedokáže myslieť na nič iné len a len na prenikavú bolesť. Migréna sa opakuje - najčastejšie jeden až dvakrát do mesiaca, a v niektorých prípadoch môže byť aj náznakom nádoru v mozgovej časti, zápalu mozgových blán alebo prekonanie mozgovej mŕtvice.

Na otázku prečo vlastne migréna vzniká, doposiaľ nie je jasná odpoveď. Vedci pomocou EEG zistili, že počas migrény vždy prebiehajú určité zmeny v činnosti mozgu. Niektorí odborníci sa domnievajú, že migrénu môžu spôsobovať aj rozdielne reakcie mozgových ciev. S takmer istotou však vedia, že toto chronické ochorenie sa opakuje v určitých rodinách, čiže je genetického pôvodu.

Bolesti hlavy môže okrem stresu vyvolať zlý zdravotný stav - vysoký alebo nízky tlak, alergie, ale aj choroby obličiek, nevhodná životospráva, a dokonca tiež potraviny ako čokoláda, syr, rôzne citrusy a strava obsahujúca dusičnany. Bolesť spúšťa tiež väčšie množstvo kofeínu, ale napríklad aj jeho nedostatok. Samozrejme unaveného človeka začne hlava bolieť skôr ako človeka sviežeho. Zaujímavosťou však je, že bolesť hlavy sa môže prejaviť pri nedostatku spánku, ale môžu ju mať aj sedmospáči. Úzkosť, depresia, veľké vzrušenie alebo náhle uvoľnenie stresu sú tiež spúšťačom, či už menšej bolesti hlavy alebo migrény.

Príčin je veľmi veľa, ale odborníci sa zatiaľ vôbec nezhodli, čo je tá hlavná príčina bolestí hlavy a migrény. Isté je len to, že mozog určite nebolí. Dôvod bolestí treba hľadať niekde inde, a môže sa stať, že aj keď odborníci raz na to prídu, nemusí to platiť pre každého človeka.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

Movember je tu.

Buď chlap, podpor správnu vec a vyhraj v súťaži.

Zažeň nudu.

Štýlové články, ktoré pobavia aj inšpirujú.

 

 
Hrajte o knihu Prípad Corso
Súťaž trvá do 1.12.2015
Poznáte sexuálne úchylky?
Otestovalo sa 23108 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hovorí kamienok kamienku ,,poďme sa hrať na štrk´´

 
Virtuálny barLahodný vianočný punč Lahodný vianočný punč
  • 1/2 l ruského čaju
  • 200 g cukru
  • 1/2 l bieleho vína
  • kôra z polovice pomaranča a z polovice citróna
  • 3 klinčeky
  • kúsok celej škorice
  • šťava z dvoch pomarančov a dvoch citrónov
  • 2 dl rumu
  • 1/2 dl koňaku.
 
Hra na dnes