ATLAS.SK: Nedeľa, 23.4.2017
meniny má Vojtech
   

Tajomstvo šamanov z Afriky. Všetko, čo ste chceli vedieť o voodoo

22.11.2014 | Úlety

Čo sa vám vybaví, keď sa povie voodoo? Pravdepodobne sú to bábiky, do ktorých sa za účelom spôsobenia utrpenia iným ľuďom pichajú ihly a špendlíky. Pravdou ale je, že voodoo je najmä náboženstvom, ktoré nie je o nič zvláštnejšie než iné svetové náboženstvá. Tieto fakty, ktoré sa týkajú voodoo a rituálov s ním spojených, vám pomôžu zbaviť sa strachu.

Kráľovstvo Oyotunji (oficiálne Kingdom of Oyotunji) je tradičnou západoafrickou voodoo dedinou, ktorá sa nachádza v americkom štáte Južná Karolína, ale technicky nie je súčasťou USA.

V tejto dedine, ale aj v ostatných, ktorých obyvatelia vyznávajú voodoo, sa často konajú rituály s obetovaním zvierat. Účelom takéhoto rituálu je spojiť životnú silu zvieraťa s konkrétnym duchom, ktorého chce človek vyvolať. Zviera sa však nevyhadzuje, po usmrtení ho ľudia zjedia.

Hady nie sú súčasťou voodoo len kvôli tomu, aby mali odstrašujúci efekt. Sú zosobnením najvyššieho z duchov voodoo menom Damballa.

Kvôli množstvu podobných vlastností akceptuje voodoo ako náboženstvo aj katolícka cirkev.

Voodoo preberá množstvo postáv z iných náboženstiev, napríklad panna Aida Wedo je v skutočnosti Máriou, Ježišovou matkou.

Voodoo rituály sa v drvivej väčšine vykonávajú za účelom uzdravovania a nie spôsobenia bolesti nepriateľom.

Existujú tri druhy voodoo: západoafrické, louisianské a haitské.

Voodoo bábiky sa často zobrazujú so špendlíkmi, ktorých cieľom je zraniť iného človeka a spôsobiť mu bolesť. Pravdou však je, že špendlíky sa používajú len na pripevnenie fotografie či obrázku na bábiku. Napríklad pripnutie bankovky má priniesť človeku bohatstvo.

Autor: Liam

Foto: Viralnova


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku
Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 31546 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Tá moja žena je ale pekná šlapka! Keď som sa vracal zo služobnej cesty, ešte som aj telegram poslal, a aj tak som ju našiel s milencom, - sťažuje sa priateľ priateľovi. Potom sa zamyslí a dodáva: - A možno ani nie je šlapka, možno len nedošiel ten telegram.

 
Virtuálny barKapitänleutnant Kapitänleutnant
  • 3 cl brandy
  • 3 cl likéru Cointreau
 
Hra na dnes