ATLAS.SK: Utorok, 24.5.2016
meniny má Ela
   

Orientálny výsmech FILMOVÝM KULTOM

11.8.2012 | Úlety

Niekedy je paródia lepšia ako originál. To poznajú najmä v oriente, kde sa filmový šlabikár zasekol niekde na úrovni slovenského filmu. Lenže aspoň tú paródiu majú rozhodne výstižnejšiu a kresbu pestrejšiu, ako slovenské hry na akčné filmy. Turecké a  silné ako káva, s pointou nasiaknutou východom a tak trochu dravosťou, ako keď prišli v minulosti Turci so šabľami do Európy doškoľovať spravodlivosť.

Mafiáni
Stará škola gangsterských filmov nenechala chladného ani dizajnéra menom Murat Palta a dal tejto klasike výraz, ako z mierne rozhodeného čajového večierku. Milovníci klasiky to zobrali ako urážku poctivého filmu, ale istým spôsobom tú vtipnú preexponovanosť trafil po hlavičke.  

Počiatok
Ešte relatívne novinka. V stvárnení tureckého rebela by sa výjav ľudí v otroctve mikrostroja pripomínajúceho magnetofón zo súdružských čias, mohol považovať aj repliku Matrixu. Nuž, piesok presýpacích hodín raz dostihne každého. Či vo filme, alebo v realite. 

Kill Bill
Silná žena a okolo zdecimovaní muži. Hoci v moslimskej kultúre nie sú krásky a blondíny práve tie, čo by vedeli cvičiť s chlapmi, Murat si v obrázku z Kill Billa splnil svoj detský sen o poriadnej domine. Môže si parodovať koľko chce, keď v realite ani nevie, čo to znamená dostať od sexi blondíny poriadny výprask... 

Mechanický pomaranč
Najdrsnejší a najslávnejší manifest výtržníctva, ktorý napísal Anthony Burgess sfilmovali, prekreslili a nakoniec zachytili ako tureckú paródiu snímky, ktorá ukazuje, že nič také nové pod slnkom sa neobjavuje. Podobní výtržníci, čo sa vždy ulakomili na zlaté zuby svojich starých otcov, tu boli už za čias Atilu.  

Terminátor 2
Všetko by vyzeralo inak, keby sa Terminátor nevozil na silných autách a motorkách, ale mal by jedného vraníka a súperil s protivníkmi v pancierových kočiaroch. Fantázii sa medze nekladú, samozrejme dizajnér sa vybláznil práve na obraze kombinácie moderného so zastaraným a tak naznačuje, ako vidí reálne odkazy z budúcnosti. Ako jeden veľký, neuhasiteľný rehot z plných pľúc. 
Osvietenie
Kultový film podľa predlohy Stephena Kinga má napozeraný snáď každý milovník temných filmov. Čo tak vymeniť prostredie hôr za turecké kúpele, hlavný hrdina by mal župan a v kúpeľni, do ktorej sa prediera, sedí žena z háremu. Všetko v žiarivých kachličkách, ako za čias sultánov z tisíc a jednej noci. Nevyzeralo by v tomto ponímaní Osvietenie ešte o niečo realistickejšie? Alebo naopak vtipnejšie? Ako vidíme, podstatnú časť príbehu hrajú aj rekvizity.  

Autor: Marcos

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

HISTORICKÝ ŠPECIÁL MAGAZÍN.SK

Zaujíma vás história? Tu sa jej nabažíte do sýtosti.

Zažeň nudu.

Štýlové články, ktoré pobavia aj inšpirujú.

 

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ako sa začína privatizačná rozprávka? Kde bolo, tam nebude...

 
Virtuálny barSchokoflip Schokoflip
  • 4 cl hnedého kakaového likéru
  • 4 cl smotany
  • 2 cl ginu
  • 1 žĺtok
  • 1 lyžička kakaového prášku
  • postrúhaná čokoláda na ozdobenie
 
Hra na dnes