ATLAS.SK: Piatok, 23.6.2017
meniny má Sidónia
   

Hora, ktorá žerie ľudí. Ročne ich tu zomrú tisíce

8.6.2017 | Úlety

Vysoko v Andách na juhozápade Bolívie sa nad jedným z najvyššie položených miest sveta týči osamelý vrch. Volá sa Cerro Rico, čo v preklade znamená bohatá hora. Meno mu dali španielski kolonizátori kvôli obrovskému množstvu striebra, ktorú sa im tu podarilo nájsť. Dnes ho však miestni prezývajú inak: hora, ktorá žerie ľudí.

V roku 1545 založili na úpätí Cerro Rico banské mestečko Potosí, v ktorom nútene žilo obrovské množstvo ľudí. Pracovali ako otroci na ťažbe striebra a smrť tu následkom nehôd, hladu, chorôb a vyčerpania našli v priebehu niekoľkých rokov stovky tisíc mužov i žien.

FOTO: Opustené medené bane: desivé legendy o nich kolujú dodnes

O takmer 500 rokov neskôr je už španielska nadvláda len hudbou minulosti. Podmienky v útrobách Cerro Rico sa však zmenili len málo. Pod zemou závaly ročne zabijú desiatky mužov a chlapcov. Stáročia baníckej činnosti po sebe navyše zanechali tisíce nezmapovaných dier a tunelov, takže stabilita celej hory je otázna. Riziko, že sa celkom zrúti, je pomerne vysoké.

Jedinečná diamantová baňa: čo nájdete, je vaše


Najvyššie odhady hovoria, že v Cerro Rico a jej okolí zomrelo v 16 storočí až osem miliónov ľudí. Je možné, že toto číslo je prehnané a zahŕňa aj tých, ktorí sa z tohto regiónu len odsťahovali inam. Napriek tomu si prezývku „hora, ktorá žerie ľudí", Cerro Rico určite zaslúži.

Zvláštne je, že hoci je úmrtí v dôsledku zranení a závalov pomerne veľa, na úmrtnosti má najväčší podiel silikóza. Ide o chronické pľúcne ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku vdychovania prachu s obsahom oxidu kremičitého. V moderných baniach sa jeho víreniu zabraňuje pomocou vody, do Cerro Rico ale ešte táto technológia nedorazila.

Keď sa takýto prach dostane do pľúc baníka, usádza sa a spôsobuje zjazvovanie tkaniva. To navyše sprevádzajú podobné symptómy ako bronchitídu: zvýšenie teploty, bolesť hrude, stratu hmotnosti, slabosť a napokon smrť. Len máloktorý baník sa dožije štyridsiatky. Vdovami sa mesačne stane v priemere 14 žien. Nedostatok pracovných príležitostí však núti chlapov znovu a znovu liezť pod zem a dolovať striebro. A silikóza čaká.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku
Vyznáte sa v gangsterkách?
Otestovalo sa 9870 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Fidel Castro reční na zhromaždení v Havane :
- Nech žije stomiliónové Československo!
Pobočník mu pošepne :
- Súdruh Fidel, nie stomiliónové, iba päťnásťmiliónové.
- Mne nevrav, ja viem, koľko rumu im dodávame.

 
Virtuálny barBacardi Cocktail Bacardi Cocktail
  • 6 cl bieleho rumu
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • 1 lyžička grenadiny
  • 1/2 lyžičky cukrového sirupu
 
Hra na dnes