ATLAS.SK: Nedeľa, 28.5.2017
meniny má Viliam
   

FOTO: Internačné tábory v Kalifornii: tu Američania väznili Japoncov

6.1.2017 | Úlety

Fotografka Dorothea Langeová je známou najmä vďaka snímka z 30-tych rokov minulého storočia, ktoré zachytávajú utrpenie ľudí počas Veľkej hospodárskej krízy. Jej objektív bol však svedkom aj inej udalosti: presídľovania Japoncov v USA.

Zrejme neexistuje krajina, ktorá by dovolila, aby sa na jej území voľne pohybovali občania znepriatelenej mocnosti. Výnimkou neboli ani Spojené štáty americké počas druhej svetovej vojny, ktoré umiestňovali ľudí pôvodom z Japonska do internačných táborov.

Keď Američania s Nemcami bránili hrad proti nacistom


Americká vláda najala Langeovú, aby internovanie Japoncov zdokumentovala. Hoci bola spočiatku proti, napokon predsa len privolila a jej objektív tento proces zvečnil. Vysokopostavení členovia armády, ktorí na internovanie dohliadali, však s výsledkami Langeovej práce spokojní neboli. Fotografkin pohľad na celý proces sa pohlavárom nepáčil, a tak je snímky zabavili a uzamkli do Národného archívu.

Na verejnosť sa dostali až v roku 2006. Vidno na nich japonských civilistov, ktorých bez milosti odvážali do opustených častí Kalifornie, kde si museli zvykať na nový život. Detaily z miesta ich núteného pobytu si môžete pozrieť v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Anchorededitions


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

– Príde chlap na úrad a úradníčka sa ho pýta:
- Ako sa voláte?
- Jajajaján Nnnonononovvávávák.
- Aha, vy ste koktavý...
- Ale čoby, koktavý bol môj otec a matrikár bol debil.

 
Virtuálny barCoffee Becher Coffee Becher
  • 4 cl Becherovky
  • 1,5 cl kávového likéru
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • Ľad
 
Hra na dnes