ATLAS.SK: Streda, 26.4.2017
meniny má Jaroslava
   

FOTO: Internačné tábory v Kalifornii: tu Američania väznili Japoncov

6.1.2017 | Úlety

Fotografka Dorothea Langeová je známou najmä vďaka snímka z 30-tych rokov minulého storočia, ktoré zachytávajú utrpenie ľudí počas Veľkej hospodárskej krízy. Jej objektív bol však svedkom aj inej udalosti: presídľovania Japoncov v USA.

Zrejme neexistuje krajina, ktorá by dovolila, aby sa na jej území voľne pohybovali občania znepriatelenej mocnosti. Výnimkou neboli ani Spojené štáty americké počas druhej svetovej vojny, ktoré umiestňovali ľudí pôvodom z Japonska do internačných táborov.

Keď Američania s Nemcami bránili hrad proti nacistom


Americká vláda najala Langeovú, aby internovanie Japoncov zdokumentovala. Hoci bola spočiatku proti, napokon predsa len privolila a jej objektív tento proces zvečnil. Vysokopostavení členovia armády, ktorí na internovanie dohliadali, však s výsledkami Langeovej práce spokojní neboli. Fotografkin pohľad na celý proces sa pohlavárom nepáčil, a tak je snímky zabavili a uzamkli do Národného archívu.

Na verejnosť sa dostali až v roku 2006. Vidno na nich japonských civilistov, ktorých bez milosti odvážali do opustených častí Kalifornie, kde si museli zvykať na nový život. Detaily z miesta ich núteného pobytu si môžete pozrieť v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Anchorededitions


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dedko príde na verejné WC, rozopne si zips na nohaviciach, dá ruky za chrbát, a začne močiť. Moč mu strieka na všetky strany, a chlapík vedľa neho odskočí, a hovorí mu:"To si ho neviete chytiť normálne do ruky ?" dedko na to: "Kto ma raz zradil, tomu ruku nepodám."

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské
 
Hra na dnes