ATLAS.SK: Nedeľa, 23.4.2017
meniny má Vojtech
   

Extrémne historické športy: aj naši predkovia milovali adrenalín

18.4.2017 | Úlety

Každý túži po vzrušení. Niekto ho nachádza v malých veciach, iný potrebuje dobrodružné aktivity. Keď sa pozrieme do minulosti, ľudia vždy vyhľadávali adrenalín. Tu je niekoľko extrémnych športov z histórie, ktoré ukazujú, že aj naši predkovia boli ochotní riskovať zdravie a život pre potešenie.

Skok z veže

Muži na Vanuatu vykonávajú rituál, ktorý vyzerá úplne šialene. Vyšplhajú sa na 25 metrov vysokú vežu z guľatiny, na jej vrchole si priviažu na nohy révu a skočia. Rituál je starý zhruba 1500 rokov, pričom existuje niekoľko verzií o jeho vzniku.

FOTO: Snímky, z ktorých strieka adreanlín

Napriek nebezpečnosti tejto aktivity k zraneniam dochádza prekvapivo vzácne. Réva je totiž pružná a pôdu pod vežou vždy skypria, aby bola mäkká pri prípadnom tvrdom pristátí. Adrenalínové video nájdete pod článkom.

Staroveké pólo

Pólo je jedným z najstarších kolektívnych športov a vzniklo v starovekej Perzskej ríši. Odtiaľ sa hra rozšírila do celej Európy a Ázie. Mohlo by sa zdať, že hra nie je nebezpečná, ale letmý pohľad na históriu póla odhaľuje krvavé nehody. Spleť konských tiel, vysoká rýchlosť a dlhé tyče, ktoré sa môžu zapliesť do ich nôh plus slabé bezpečnostné vybavenie robia z póla nebezpečnú hru.

Anastenaria
Ľudia v rôznych mestách po celom Grécku a Bulharsku každý rok vykonávajú rituál, ktorý je starý tisícky rokov. Ide o uctievanie svätcov Konštantína a Athanasiusa. Veriaci držia ikony svätých a s nimi prechádzajú cez žeravý popol. Legenda vraví, že keď v Bulharsku horel kostol, dedinčania počuli hlasy svätých ako volajú o pomoc. Dedinčania, chránení požehnaním svätcov, vyniesli ich ikony a ostatky bezpečne z plameňov. Teraz opakujú rovnaký čin a veria, že práve Božia milosť ich bezpečne prenesie cez žeravé uhlíky. Iní však rituál spájajú s uctievaním boha Dionýza. Niektorí si zas myslia, že je pohanského pôvodu, takže by ho kresťania nemali vykonávať.

Calcio Fiorentino
Starovekí Rimania hrali loptovú hru s názvom harpastum, ktorá sa podobá hre rugby. Hráči museli udržať vo vzduchu malú loptu bez toho, aby sa dotkla zeme. Podobnou hrou je Calcio Fiorentino. Ide o historický futbal, ktorému sa ľudia venovali na centrálnom námestí vo Florencii už v 16. storočí. Tímy s 27 hráčmi proti sebe zápasili všetkými dostupnými prostriedkami, aby dostali loptu cez plot na oboch koncoch ihriska. Mohli zápasiť, udierať aj kopať. Pre zvýšenie pocitu boja pri každom skórovaní nasledovala salva z dela. V minulosti získal víťazný tím kravu, teraz víťazi dostanú zadarmo jedlo a porazení si idú domov ošetriť zranenia.

Knattleikr

Knattleikr bola hra, ktorou sa zabávali Vikingovia a už to naznačuje, že išlo o dosť brutálnu záležitosť. Pri loptovej hre sa používali aj drevené pálky, takže viac pripomína baseball alebo kriket. Hlavný rozdiel oproti týmto hrám spočíval v tesnom telesnom kontakte medzi hráčmi. Takže v tomto kontexte mala hra bližšie k ragby.

Závody vozov

Vedeli ste, že najbohatším športovcom histórie bol Gaius Appuleius Diocles, ktorý vo svojej kariére nahromadil imanie vo výške dnešných niekoľkých miliárd dolárov? Diocles bol rímsky jazdec s konským záprahom a počas svojej 24-ročnej kariéry vyhral 1 462 pretekov. Kariéru začal v osemnástich rokoch a zúčastnil sa na neuveriteľných 4 257 pretekoch. To znamená, že v priemere ide o 177 súťaží ročne. Išlo o veľmi nebezpečný šport, pri ktorom voz ťahali dva alebo štyri kone. K nehodám dochádzalo veľmi často a priemerný vek úmrtia vozatajov pri pretekoch bol 22 rokov.

Pankration
V starovekom Grécku, bol pankration olympijský šport, v ktorom stáli proti sebe dvaja muži v krutom boji takmer bez pravidiel. Museli dodržiavať iba jediné - nesmeli sa hrýzť a útočiť si na genitálie. Atléti bojovali nahí na jemnom piesku poliatom vodou. Boj trval dovtedy, kým sa jeden z bojovníkov nevzdal alebo od vyčerpania či pre zranenie neodpadol. Toto športové odvetvie má svojich fanúšikov dodnes, hlavne v Európe a v USA.

Predchodca futbalu

Samozrejme, futbal nemal svoje typické pravidlá hneď od začiatku existencie. V Anglicku, kolíske futbalu, ho hrali najprv v uliciach dedín a miest. Na každej strane súperilo niekedy aj niekoľko stoviek ľudí. Často dochádzalo k zraneniam a k ničeniu majetku. Keďže hra nemala presné pravidlá často sa zvrhla do nemilosrdnej bitky, pri ktorej utŕžili rany a zranenia nielen hráči ale aj diváci. Obyvatelia sa bránili aspoň tak, že v deň športového zápasu zabarikádovali okná aj dvere. A viete, čo hráči používali ako loptu? Nafúknutý prasací mechúr.

Autor: Radomír


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Diskusia k článku
Ste hypochonder?
Otestovalo sa 13506 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Tá moja žena je ale pekná šlapka! Keď som sa vracal zo služobnej cesty, ešte som aj telegram poslal, a aj tak som ju našiel s milencom, - sťažuje sa priateľ priateľovi. Potom sa zamyslí a dodáva: - A možno ani nie je šlapka, možno len nedošiel ten telegram.

 
Virtuálny barKapitänleutnant Kapitänleutnant
  • 3 cl brandy
  • 3 cl likéru Cointreau
 
Hra na dnes