Čudný hrob s oknom: čo ukrýva?

25.2.2017 | Úlety

Cintorín Evergreen v meste New Haven v americkom Vermonte má jednu zvláštnosť: hrob s malým skleným obdĺžnikom smerujúcim k oblohe a vsadeným do betónového kvádra. Pri bližšom pohľade človek zistí, že ide o zahmlené okno, cez ktoré by sa dalo vidieť do hrobu.

Nedá sa. Skondenzovaná voda a para spôsobili, že na dno hrobu človek nedovidí. V roku 1893 ale bolo všetko inak a mohli ste sa zahľadieť priamo do tváre rozkladajúceho sa Timothyho Clarka Smitha.

Navštívte múzeum smrti, dýchne na vás zubatá

Pán Smith bol počas života lekárom, diplomatom a svetobežníkom. V roku 1855 získal medicínsky titul v New Yorku a stal sa členom tímu chirurgov v ruskej armáde, kde pôsobil dva roky. Okrem toho bol 14 rokov americkým konzulom v ruskej Odese a ďalších päť v Rumunsku.

Celým životom ho sprevádzala tafefóbia: panický strach z toho, že by ho mohli zaživa pochovať. Dnes je u ľudí pomerne nevídaná, v druhej polovici devätnásteho storočia však išlo o bežnú záležitosť. Moderná medicína bola v plienkach a prehlásiť človeka za mŕtveho, hoci ešte žil, vôbec nebolo zložité.

V novinách sa navyše občas objavovali správy o ľuďoch, ktorých mali zaživa pochovať. Pri exhumácii potom nachádzali vnútra rakiev týchto nešťastníkov doškriabané od zúfalej snahy oslobodiť sa z hrobu. Smith to nemienil dopustiť.

Mnohí jeho rovesníci využívali takzvané bezpečnostné truhly. Tie boli vybavené dorozumievacím zariadením, pomocou ktorého by bol zaživa pochovaný človek schopný komunikovať s okolím. Išlo napríklad o lano priviazané ku zvoncu či vlajke, v mnohých hroboch sa zasa dodnes nachádzajú nedotknuté zásoby jedla či dokonca rebríky vedúce na povrch. Neexistuje dôkaz o tom, že by bezpečnostná truhla niekomu zachránila život.

Keď na jeseň roku 1893 Smith zomrel, špeciálny hrob už mal nachystaný. Sklo s plochou 90 centimetrov štvorcových sa nachádza asi dva metre nad miestom, kde má nebožtík hlavu. Pochovali ho so zvoncom v ruke, aby mohol dať ľuďom na povrchu signál, ak by bol nažive.

Smithov hrob je jedinečným dôkazom fenoménu, ktorý už takmer vymizol. Najnovší patent bezpečnostnej rakvy pochádza z roku 1995 a jej súčasťou je alarm, vysielačka, baterka, dýchací prístroj a monitor činnosti srdca. Keďže ale lekárska veda vie v drvivej väčšine prípadov určiť, kedy je človek definitívne po smrti, na odbyt takéto truhly príliš nejdú.

Autor: Noel
Foto: Panoramio/Geoff Howard


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku
Hrajte o 10x DVD filmu Anjel Pána 2
Súťaž trvá do 7.05.2017
Vyznáte sa v gangsterkách?
Otestovalo sa 9835 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Babka, je tu niečo cítiť karamelom. No áno, dedko mal cukrovku

 
Virtuálny barDomáce mojito Domáce mojito
  • 4 cl bieleho rumu
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • 1 kávovú lyžičku hnedého cukru
  • 10 lístkov mäty pierpornej
  • niekoľko kociek ľadu
  • perlivú minerálku na doliatie.
 
Hra na dnes