ATLAS.SK: Sobota, 24.6.2017
meniny má Ján
   

Zbytočné preteky v studenej vojne: toto je sovietsky PRÚDOVÝ vlak

15.11.2016 | TechMag

V 60-tych rokoch minulého storočia bola studená vojna v plnom prúde. Američania aj Sovieti experimentovali s prúdovým vlakom schopným dosiahnuť rýchlosť stoviek kilometrov za hodinu.

Dizajn vlaku menom SVL pritom nebol vôbec zložitý. Jednoducho sa vzali dva prúdové motory, väčšinou z lietadiel, a primontovali sa k lokomotíve. Americký model dosiahol rekordnú rýchlosť 296 kilometrov za hodinu, ktorú dodnes na území Severnej Ameriky vlak neprekonal.

Sovietske SVL, ktoré vidíte na úvodnej fotke, dokázal ísť „len" 250 kilometrov za hodinu. Z prehry však nemuseli byť inžinieri vôbec sklamaní. Ukázalo sa totiž, že preteky v stavbe prúdových vlakov boli absolútne zbytočné.

V prvom rade mali prúdové motory obrovskú spotrebu paliva, ktorá prevádzku vlaku robila neefektívnou. Potom tu bola nadmerná hlučnosť a v neposlednom rade aj zanedbávanie aerodynamiky, ktorá mohla v konečnom dôsledku spôsobiť katastrofické vykoľajenie. Klinec do rakvy zahĺbili prúdovým vlakom konštruktéri japonského šinkansenu, ktorý už v roku 1964 dokázal vyvinúť rýchlosť 210 kilometrov za hodinu.

Vrak prúdového vlaku je ale možné dodnes nájsť v železničnom depe v Kalinine. Fotkami sa zasa môžete pokochať v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Dailymail


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Viete aký je rozdiel medzi ženskou a slivovicou?
- Žiadny. Čím staršia, tým väčšia opica.

 
Virtuálny barCampari Flip Campari Flip
  • 4 cl campari
  • 1 cl ginu
  • 4 cl pomarančovej šťavy
  • 1 žĺtok
 
Hra na dnes