ATLAS.SK: Streda, 28.6.2017
meniny má Beáta
   

VIDEO: Rus si vyrobil skutočného Terminátora, dokáže sa učiť nové veci

8.3.2017 | TechMag

Svet, ktorý ovládajú stroje, sa kedysi zdal byť len fantáziou režiséra Jamesa Camerona. Tú zrealizoval natočením filmu Terminátor, no a práve touto snímkou sa inšpiroval ruský programátor. Ten si vyrobil skutočného Terminátora T-800.

Za jeho vznikom stála okrem myšlienky v prvom rade 3D tlačiareň. Terminátor Alexandra Osipoviča síce zatiaľ hýbe len hlavou, vďaka svojmu otcovi však má niečo ako mozog. Ten umožňuje stroju hovoriť a hľadať odpovede na otázky, ktoré mu položíte, na internete.

VIDEO: Robot z filmu Avatar sa stane skutočnosťou

Alexander, ktorý pochádza z ruského mesta Perm, si chcel postaviť vlastného Terminátora už v detstve. K tomuto rozhodnutiu dospel potom, ako videl kasový trhák z roku 1984, v ktorom zahviezdil Arnold Schwarzenegger. V roku 2009, keď Alexander študoval na vysokej škole programovanie, začal pracovať na programe, ktorý by jedného dňa mohol fungovať ako mozog skutočného robota T-800.

O dva roky neskôr bol softvér hotový. Oveľa väčšou výzvou sa ukázalo byť Terminátorovo telo. Po niekoľkých neúspešných pokusoch sa našťastie začala do popredia drať technológia 3D tlače. V roku 2013 získal od firmy Google detailné plány na stavbu Terminátora. Práve v tom čase totiž Google podporoval podobné projekty a Alexander vo svojej žiadosti uviedol, že program, ktorý bude T-800 riadiť, je už napísaný.

Alexandrovi trvalo ďalšie štyri roky, kým všetky potrebné súčiastky vytlačil. Dnes je jeho projekt konečne hotový. Respektíve, skoro hotový, keďže nevie hýbať končatinami, ale len hlavou. Aj to ale konštruktér plánuje napraviť.

Najzaujímavejšou funkciou robota T-800 je práve jeho umelá inteligencia. Vďaka nej hovorí, odpovedá na otázky a rozumie aj niekoľkým verbálnym pokynom. A aby sme nezabudli: John Henry, ako sa Terminátor volá, sa dokáže učiť nové veci.

A cena? Alexander tvrdí, že do celého projektu investoval asi 200-tisíc rubľov, teda v prepočte asi 3 200 eur. To za vlastného Terminátora nie je až tak veľa, čo poviete?

Autor: Noel

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Diskusia k článku
Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 9855 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barVajcový likér s kondenzovaným mliekom Vajcový likér s kondenzovaným mliekom
  • 2,5 dl sladkého kondenzovaného mlieka
  • 3 žĺtky
  • 3dl rumu alebo koňaku
  • 1 balíček vanilínového cukru
 
Hra na dnes