ATLAS.SK: Nedeľa, 25.6.2017
meniny má Tadeáš
   

VIDEO: Zlaté české ručičky: postavil si lietadlo, aby mohol chodiť do roboty

14.9.2016 | TechMag

Mnohí ľudia dochádzajú do práce každý deň hodinu i viac. František Hadrava z obce Zdíkov na juhozápade Česka to mal do práce síce len 14 minút, aj to sa mu však zdalo pridlho. Dochádzanie si o polovicu skrátil tak, že si postavil lietadlo.

František má 45 a do mesta Čkyně, kde pracoval ako robotník vo firme na spracovanie dreva, cestoval pochopiteľne každý deň. Stereotypná 14-minútová cesta autom ho však časom začala nudiť natoľko, že sa začal zaoberať myšlienkou na stavbu vlastného lietadla.

Trvalo mu to dva roky. Vďaka tomu, že mal k dispozícii konštrukčné výkresy ultraľahkého lietadla firmy Mini-Max, sa nemusel trápiť s rôznymi výpočtami na veľkosť plochy krídel či váhy, ktorú stroj nesmie prekročiť.

Teraz vždy, keď mu to počasie dovolí, sadne do kokpitu a vyberie sa do práce. Trvá mu to maximálne sedem minút. „Stíhal by som to aj rýchlejšie, ale letím trochu okľukou, aby som hlukom motora ráno nebudil ľudí v dedine," povedal František v jednom z rozhovorov.

S lietadlom pristáva na lúke hneď vedľa firmy a na parkovisko ho dotlačí. Stroj síce zaberá štyri miesta, Františkovi kolegovia sa však nesťažujú, skôr ich fascinuje jeho vynaliezavosť.

Lietadlo s hmotnosťou 175 kilogramov poháňa trojvalcový benzínový motor, ktorý za hodinu spotrebuje šesť litrov paliva. Jeho maximálna rýchlosť je 91 kilometrov za hodinu a Františka stálo asi 100-tisíc českých korún, čiže v prepočte 3 700 eur. Video s Františkom nájdete pod článkom.

Autor: Liam
Foto: Youtube


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

‎-Ociiiii???Ako som prisiel na svet???
-Mnooo, teba doniesol bocian...
-Ale ociiii...Mama taka krasavica a ty bociany je***??

 
Virtuálny barChi Chi Chi Chi
  • 6 cl vodky
  • 15 cl ananásovej šťavy
  • 4,5 cl kokosového krému
  • plátok ananásu a koktailová čerešňa na ozdobenie
 
Hra na dnes