ATLAS.SK: Streda, 26.4.2017
meniny má Jaroslava
   

VIDEO: Prelom v stolnom tenise: takto ho hrá ROBOT

18.3.2017 | TechMag

Roboty sa tlačia do mnohých oblastí našich životov a šport nie je výnimkou. Na svete je dokonca aj stroj, ktorý je v Guinessovej knihe rekordov zapísaný ako prvý robotický učiteľ stolného tenisu.

Robota menom FORPHEUS vyvinula japonská firma Omron a podľa nej má minimálne rovnako dobré stolnotenisové schopnosti ako človek. Dokonca sa vie prispôsobiť hernému štýlu protivníka a poskytovať mu rady, ako sa zlepšiť.

VIDEO: Rus si vyrobil Terminátora, vie sa učiť nové veci

Stroj po prvýkrát ukázali verejnosti už v roku 2014 a od toho momentu prešiel ohromným vývojom. Pomohol tomu najmä prelom, ktorý inžinieri zaznamenali v oblasti umelej inteligencie. Vďaka tomu robot dokáže analyzovať pohyb protihráča a rýchlosť a trajektóriu loptičky. Údaje potom vyhodnotí a s 90-percentnou úspešnosťou odhadne úroveň súpera.

FORPHEUS je vybavený dvomi optickými senzormi, ktoré sledujú loptičku a jedným pohybovým senzorom, ktorý zaznamenáva pohyb protihráča. Procesor potom tisíckrát za sekundu vyhodnocuje rýchlosť loptičky, vďaka čomu vie, kam dopadne, a dokáže tak prispôsobiť reakciu robotickej rakety.

Hru robota proti človeku si môžete pozrieť vo videu pod článkom.

Autor: Noel
Foto: Youtube


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dedko príde na verejné WC, rozopne si zips na nohaviciach, dá ruky za chrbát, a začne močiť. Moč mu strieka na všetky strany, a chlapík vedľa neho odskočí, a hovorí mu:"To si ho neviete chytiť normálne do ruky ?" dedko na to: "Kto ma raz zradil, tomu ruku nepodám."

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské
 
Hra na dnes