ATLAS.SK: Nedeľa, 28.5.2017
meniny má Viliam
   

VIDEO: Bizarná doprava: tento vlak prechádza priamo cez budovu

3.4.2017 | TechMag

Čchung-čching patrí medzi najľudnatejšie čínske mestá. Hustá zástavba donútila mestských inžinierov vymyslieť unikátne dopravné riešenie: vlak, ktorý prechádza cez 19-poschodovú obytnú budovu.

Väčšina mesta leží na svahoch štyroch rozľahlých kopcov, čo plánovanie infraštruktúry ešte viac komplikuje. Už v roku 2004, keď úrady schválili stavbu trate Rail Transit 2, mali inžinieri v podstate len dve možnosti: buď budovu zbúrať, alebo vyprázdniť dve podlažia a prebúrať cez ne tunel, ktorým by mohol vlak prechádzať.

FOTO: Snímky, ktoré očaria (nielen) milovníkov vlakov

Hoci sa to zdalo nepravdepodobné, zvolili práve druhú alternatívu. Aj dnes, o 13 rokov neskôr, sú presvedčení, že urobili dobre. „Nájsť na zemi miesto pre cesty či železničnú trať je niekedy nemožné," tvrdí hovorca firmy, ktorá prevádzkuje časť hromadnej prepravy v meste. „Preto musíme často rozmýšľať nad tým, či je výhodnejšie ísť do podzemia, alebo do vzduchu."

Famózny stroj či bláznovstvo: sovietsky prúdový vlak

Aby nebol samotný prechod vlaku cez budovu málo bizarný, zriadili priamo v nej nástupište. Obyvatelia budovy tak v podstate len vyjdú z bytu, prídu na ôsme podlažie a nastúpia do vlaku.

A hlučnosť? Trať je špeciálne navrhnutá tak, aby bola čo najtichšia, do budovy navyše nainštalovali dodatočnú zvukovú izoláciu, takže v bytoch vlak nie je počuť viac než napríklad umývačku riadu.. Ako prechod vlaku cez stavbu vyzerá môžete vidieť vo videu pod článkom.

Autor: Noel

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Diskusia k článku
Vyznáte sa vo svete rozprávok?
Otestovalo sa 45896 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

– Príde chlap na úrad a úradníčka sa ho pýta:
- Ako sa voláte?
- Jajajaján Nnnonononovvávávák.
- Aha, vy ste koktavý...
- Ale čoby, koktavý bol môj otec a matrikár bol debil.

 
Virtuálny barCoffee Becher Coffee Becher
  • 4 cl Becherovky
  • 1,5 cl kávového likéru
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • Ľad
 
Hra na dnes