ATLAS.SK: Nedeľa, 28.5.2017
meniny má Viliam
   

Spievajúce duny: duch púšte, alebo obyčajná fyzika?

13.3.2017 | TechMag

Keď v 13. storočí začul Marco Polo na púšti Gobi spevy, myslel si, že ide o zlých duchov púšte. Dnes už vieme, že pravda je niekde inde ako v pekelnom volaní. No nie všetko sa darí vysvetliť.

Poriadne sirény

Ak vkročíte na púšť a piesok začne spievať, garantujeme vám, že ostanete ako prikovaní. Pretože nejde o žiadne tiché vŕzganie, ako keď pri víchrici prefukuje popod dvere. Naladené pieskové duny počuť na kilometre ďaleko. Preto sa ľudia v minulosti domnievali, že ide o spevy tých, čo padli za obeť fatamorgánam, vysileniu, Slnku a pochoval ich piesok.

FOTO: Na Sahare po desaťročiach snežilo

Duny totiž dokážu spievať mnoho melódií, nielen jednu notu. Sú ako bohom alebo diablom vyladený hudobný nástroj. Fascinujú turistov, ale aj vedcov.

Rôzne zvuky
Dnes je na celom svete zmapovaných približne 40 dún s hlasovým potenciálom. Niektoré hrajú ako gajdy, iné možno prirovnať k trúbe alebo zvonu. Nachádzajú sa v Ománe, Maroku, Číne, ale aj na území Afriky či severnej Ameriky. Napríklad Witsanské duny na severe Afriky vykazujú hlasitosť 100 a viac decibelov, čo je pre porovnanie zvuk motora športovej motorky, alebo pneumatickej zbíjačky. Piesok vie liezť poriadne do uší.

Vibrujúca púšť
Základom javu je rozhorúčený piesok, ktorý začne od výpeku až vibrovať. Nie všade je rovnako horúci, takže vibrácie sa ešte viac zvýrazňujú prepadaním suchého piesku do útrob duny, kde narážajú na chladnejšie častice a hrajú. Preto sa najviac kvílení ozýva pri strhávaní piesočnej lavíny či už autom, alebo aj chôdzou. Rôzne pásy piesku hrajú rôznorodo a dokážu vyludzovať množstvo tónov.

Aby to nebolo tak jednoduché
Vysvetlenia záhadných javov sú málokedy jednoznačné. K rôznorodosti štruktúry piesku sa pridružili aj dohady, že do úlohy vstupuje vzduch. Ten sa pri presýpaní dostáva na povrch pomedzi kryštáliky, čo spôsobujeme efekt organovej píšťaly. Dokonca sa ukazuje, že niektoré piesky sú skrátka hudobnejšie.

Piesok z Kalifornie stačilo dostatočne intenzívne šejkovať v uzavretej nádobe a skutočne sa isté zvukové vlnky objavili. Zatiaľ čo iné piesky môžete triasť hodiny a nevydajú ani decibel. Ktovie teda, čo ešte spevy piesku o sebe prezradia a na čo vlastne slúžili tieto púšte sirény? To je ešte stále vo veci tajomna, konšpirátorov a dohadov.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

– Príde chlap na úrad a úradníčka sa ho pýta:
- Ako sa voláte?
- Jajajaján Nnnonononovvávávák.
- Aha, vy ste koktavý...
- Ale čoby, koktavý bol môj otec a matrikár bol debil.

 
Virtuálny barCoffee Becher Coffee Becher
  • 4 cl Becherovky
  • 1,5 cl kávového likéru
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • Ľad
 
Hra na dnes