ATLAS.SK: Štvrtok, 29.6.2017
meniny má Peter,Pavol
   

Päť robotov, ktoré vám v budúcnosti ukradnú prácu

30.6.2015 | TechMag

Mnohí experti tvrdia, že do roku 2025 bude jeden z troch pracujúcich robot. Ak vás zaujíma, v ktorých zamestnaniach už o ľudí nebude záujem, čítajte ďalej.

Šoféri

Nejde o žiadne sci-fi, nakoľko autá bez živých šoférov už existujú a je len otázkou času, kedy sa dostanú do ostrej prevádzky. Spoločnosť Google napríklad tvrdí, že funkčné autonómne vozidlo schopné jazdiť v bežnej premávke uvedie na trh už o päť rokov. Ak by sa tak stalo, o prácu by prišli najprv taxikári, a neskôr zrejme aj ostatní platení šoféri.

Finanční analytici

Zmyslom práce finančných analytikov je z veľkej časti predpovedať vývoj udalostí v oblasti ekonomiky. S príchodom nových robotov schopných zbierať, ukladať a triediť dáta však pre ľudí stratí táto práca zmysel. S počítačmi sa jednoducho nebudú môcť merať.

Reportéri
Roboty zrejme nikdy nebudú schopné robiť investigatívnu žurnalistiku či písať beletriu. O prácu sa ale môžu obávať napríklad niektorí športoví redaktori. Na trhu sa totiž už dnes objavuje softvér, do ktorého stačí zadať dáta (napríklad počet gólov, vylúčenia, zostavy a podobne) a on sám vygeneruje správu zo zápasu.

Farmaceuti

Keď vám lekár predpíše recept, v lekárni vám liek nemusia vydať hneď, nakoľko na jeho namiešanie je potrebuje lekárnik určitý čas. Už dnes ale existujú roboty, ktoré lekárnikov hravo zastúpia. Sú rýchlejšie, nechcú plat a nemýlia sa.

V Banskej Bystrici operoval robot. Pozrite si VIDEO, ako jemne pracuje

Takýto automatický systém prípravy liekov úspešne funguje v niektorých amerických nemocniciach a napríklad v roku 2012 sa pri miešaní nepomýlil ani raz.

Vojaci

Zrejme najdesivejší, ale zároveň aj najväčší pokrok dosiahla robotika v oblasti vojenstva. Stačí sa pozrieť na bezpilotné lietadlá, ktoré dokážu rozsievať skazu bez toho, aby sa musel pilot obávať o svoj život. V budúcnosti sa však na bojiskách objavia aj roboty, ktoré do veľkej miery prevezmú úlohy obyčajných pešiakov. Jedným z nich je PETMAN, ktorého vyvíjajú Američania, a ktorého si môžete pozrieť na videu pod článkom.

Autor: Noel


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Diskusia k článku
Vyznáš sa v Tour de France?
Otestovalo sa 1425 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hovorí susedka susedke : - Videla som, že sa sa s manželom udobrili. Včera ste spolu pílili drevo.
- To nebolo drevo, to sme si delili nábytok na polovicu.

 
Virtuálny barÍrska káva I Írska káva I
  • na 1 pohár 200 ml
  • 100 ml silnej čiernej kávy
  • 25 írskej whisky
  • 2 ČL hnedého cukru
  • 50 ml šľahačky
 
Hra na dnes