ATLAS.SK: Piatok, 27.11.2015
meniny má Milan
   

FOTO: Sochy zo šrotoviska

13.5.2012 | TechMag

Zbaviť sa starej elektroniky nie je jednoduché. Do bežného odpadu enpatrí a jej hromadenie na zberných dvoroch pôsobí smutne, až depresívne. Ročne totiž zozbiera obrovský objem podobného odpadu, ktorý už nikto nikdy nevyužije. Ak by ste však mali v okolí šikovného umelca, navrhnite mu podobnú ideu, akou sa zamestnávajú títo netradiční sochári. Umenie zo starej elektroniky je totiž v kurze a vyzerá naozaj dobre.

Recyklácia nerecyklovateľného
Staré nefunkčná elektronika len ťažko nájde využitie v kolobehu recyklácie, no vďaka ľuďom, ako je Keven Law aj staré prístroje zo smetiska môžu byť ešte užitočné. V rámci svojho projektu WEEE Man skonštruoval gigantickú 7-metrovú sochu , ktorá okrem spotrebičov ukrýva aj starý hardware, počítačové myši, či dvierka z práčok a umývačiek.  

Starý za nový
Mobilné telefóny do našich životov prichádzajú a odchádzajú v pravidelnom intervale obnovovania zmluvy s operátorom. Kto by opredsa nechcel vymeniť starý za nový. A tak väčšina z nás doma hromadí mobilné telefóny, ktoré sa už ani neobťažujeme predávať do bazárov. Napriek tomu, že sú funkčné, vyhadzujeme ich do smeti. Robert Pettit ich však zbiera a vytvára z nich podobné diela, ako na obrázku. Na tento konkrétny umelecký kus použil 5 000 mobilných telefónov.  

Rebel
Motorka je symbolom slobody a rebelantstva a presne týmito charakteristikami sa riadi aj umenie Alexa Andromeda, ktorý využíva staré kúsky z počítačov a iných technológií a zostavuje z nich tieto nádherné kúsky cestných pirátov. Na cestu sa možno nedostanú, no uznanie a rešpekt voči silným strojom rozhodne evokujú.  

Mapy
Topografické mapy z drobných elektronických súčiastok tiež patria k obľúbeným spôsobom umeleckej recyklácie. Podobné diela tvorí aj Grace Grothousová, ktorá sa snaží pracovať aj s tými najdrobnejšími súčiastkami a tvorí dokonalé diela s dôrazom na každý detail.  

Iglu z chladničky
Máme radi, keď sa umenie spája s humorom. Iglu zo starých chladničiek je ejdným z tých nápadov, ktoré ocení každý „špasfogel“. Takéto unikátne iglu postavili v centre nemeckého Hamburgu z 322 starých chladničiek, pričom všetky z nich boli zapnuté a mali za úlohu explicitne ukázať, koľko elektrickej energie minie takéto množstvo spotrebičov. A že tam bola zima, to hádame netreba špeciálne prízvukovať. 
Autor: Andrew

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

Movember je tu.

Buď chlap, podpor správnu vec a vyhraj v súťaži.

Zažeň nudu.

Štýlové články, ktoré pobavia aj inšpirujú.

 

Diskusia k článku
 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hovorí kamienok kamienku ,,poďme sa hrať na štrk´´

 
Virtuálny barLahodný vianočný punč Lahodný vianočný punč
  • 1/2 l ruského čaju
  • 200 g cukru
  • 1/2 l bieleho vína
  • kôra z polovice pomaranča a z polovice citróna
  • 3 klinčeky
  • kúsok celej škorice
  • šťava z dvoch pomarančov a dvoch citrónov
  • 2 dl rumu
  • 1/2 dl koňaku.
 
Hra na dnes