ATLAS.SK: Streda, 31.8.2016
meniny má Nora
   

FOTO: Sochy zo šrotoviska

13.5.2012 | TechMag

Zbaviť sa starej elektroniky nie je jednoduché. Do bežného odpadu enpatrí a jej hromadenie na zberných dvoroch pôsobí smutne, až depresívne. Ročne totiž zozbiera obrovský objem podobného odpadu, ktorý už nikto nikdy nevyužije. Ak by ste však mali v okolí šikovného umelca, navrhnite mu podobnú ideu, akou sa zamestnávajú títo netradiční sochári. Umenie zo starej elektroniky je totiž v kurze a vyzerá naozaj dobre.

Recyklácia nerecyklovateľného
Staré nefunkčná elektronika len ťažko nájde využitie v kolobehu recyklácie, no vďaka ľuďom, ako je Keven Law aj staré prístroje zo smetiska môžu byť ešte užitočné. V rámci svojho projektu WEEE Man skonštruoval gigantickú 7-metrovú sochu , ktorá okrem spotrebičov ukrýva aj starý hardware, počítačové myši, či dvierka z práčok a umývačiek.  

Starý za nový
Mobilné telefóny do našich životov prichádzajú a odchádzajú v pravidelnom intervale obnovovania zmluvy s operátorom. Kto by opredsa nechcel vymeniť starý za nový. A tak väčšina z nás doma hromadí mobilné telefóny, ktoré sa už ani neobťažujeme predávať do bazárov. Napriek tomu, že sú funkčné, vyhadzujeme ich do smeti. Robert Pettit ich však zbiera a vytvára z nich podobné diela, ako na obrázku. Na tento konkrétny umelecký kus použil 5 000 mobilných telefónov.  

Rebel
Motorka je symbolom slobody a rebelantstva a presne týmito charakteristikami sa riadi aj umenie Alexa Andromeda, ktorý využíva staré kúsky z počítačov a iných technológií a zostavuje z nich tieto nádherné kúsky cestných pirátov. Na cestu sa možno nedostanú, no uznanie a rešpekt voči silným strojom rozhodne evokujú.  

Mapy
Topografické mapy z drobných elektronických súčiastok tiež patria k obľúbeným spôsobom umeleckej recyklácie. Podobné diela tvorí aj Grace Grothousová, ktorá sa snaží pracovať aj s tými najdrobnejšími súčiastkami a tvorí dokonalé diela s dôrazom na každý detail.  

Iglu z chladničky
Máme radi, keď sa umenie spája s humorom. Iglu zo starých chladničiek je ejdným z tých nápadov, ktoré ocení každý „špasfogel“. Takéto unikátne iglu postavili v centre nemeckého Hamburgu z 322 starých chladničiek, pričom všetky z nich boli zapnuté a mali za úlohu explicitne ukázať, koľko elektrickej energie minie takéto množstvo spotrebičov. A že tam bola zima, to hádame netreba špeciálne prízvukovať. 
Autor: Andrew

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

VESMÍRNY ŠPECIÁL MAGAZÍN.SK

Zaujíma vás vesmír? Tu sa o ňom dozviete oveľa viac.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku
Vyznáte sa v gangsterkách?
Otestovalo sa 9683 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Bača, aká bola svadobná noc?"
"Nuž, najprv som si prdou, aby si nemyslela, že som nesmelý. Potom som jej dau po papuli, aby hneď vedela, že nebudem pod papučou. No a potom som to robiu s ovečkou, aby si nemyslela, že budem od nej závislý..."

 
Virtuálny barOrange Moon Orange Moon
  • 4 cl vodky - mango
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 12 cl multivitamínového džúsu
  • pomaranč
  • mango
 
Hra na dnes