ATLAS.SK: Utorok, 1.12.2015
meniny má Edmund
   

FOTO: Robotické BÁBÄTKO budí strach a hrôzu

10.9.2012 | TechMag

Zatiaľ čo sa u nás hrajú malí chlapci s legom, Japonské deti sa učia základom výroby vlastného robota. Technologicky vyspelá krajina produkuje robotov ako na bežiacom páse, a ich využitie je skutočne široké. Okrem sex robotov, najnovšie ponúka tamojší trh robotické bábätká, ktoré vďaka kurióznemu dizajnu dvíhajú obočia po celom svete. Pozrite sa prečo.

Bábätko z Elm Street
Pochopenie ľudského vývinu je základným predpokladom chápania fungovania ľudského mozgu. Vedci sa už roky snažia nazrieť do ľudskej hlavy a pochopiť procesy, na základe ktorých sa učíme. Dokonalým zdrojom takýchto informácií je sledovanie rastu a vývinu malých detí. Na to, aby lepšie dokázali pochopiť, čo sa odohráva v mysli jednoročného bábätka, zhotovili jeho robotickú podobu aj so všetkými schopnosťami, aké deti v tomto veku bežne majú.

V spolupráci s Kalifornskou univerzitou v San Diegu, Japonskí vedci vyvinuli robota Diego-san, ktorý má napodobňovať správanie sa a prejavy jednoročného človeka. Na tele bez pokožky má 60 pohyblivých častí, ktoré presne kopírujú ľudskú anatómiu. Zvláda sa posadiť, aj postaviť, presne, ako bábätko. 20 pohyblivých častí na hlave mu umožňuje vytvárať výrazy tváre, ktoré reprezentujú základné emócie a systém ja naprogramovaný tak, aby robot dokázal rozoznávať stále nové a nové pocity a ich vyjadrenie výrazom. K tomu mu dopomáha vymodelovaná tvár, ktorá vás bude ešte týždeň budiť zo snov. Gratulujeme!

Ak máte pocit, že ste nevideli nič úchylnejšie, kliknite si na VIDEO pod článkom. Nigel Fotherington Cyborg je názov, za ktorým sa skrýva vynález ďalšieho robotického dojčenca, ktorý kopíruje pohyby tela živého bábätka v kolíske. Výrobcovia tvrdia, že keď predviedli verziu s latexovou kožou nezainteresovaným ľuďom, domnievali sa, že sa pozerajú na živého človiečika. Mráz po chrbte vám však pôjde aj pri pohľade na malinkú kostričku v priloženom videu.

Autor: Michal

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

Movember je tu.

Buď chlap, podpor správnu vec a vyhraj v súťaži.

Zažeň nudu.

Štýlové články, ktoré pobavia aj inšpirujú.

 

Video k téme
 
Čo všetko vieš o Slovensku?
Otestovalo sa 4445 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ako ženy hľadia a posudzujú mužov.
Ženy do 20 rokov : Aký je.
Ženy do 30 rokov : Čím je.
Ženy nad 40 rokov : Kde je?

 
Virtuálny barClaire Claire
  • 4 cl brandy
  • 1 žĺtok
  • 2 cl cukrového sirupu
  • studená čierna káva
  • mletá káva
 
Hra na dnes