ATLAS.SK: Utorok, 25.4.2017
meniny má Marek
   

FOTO: Obrnenci americkej občianskej vojny: pozrite si vyše storočné fotky

5.1.2017 | TechMag

V polovici 19. storočia vyvinuli Briti a Francúzi celkom nový typ lodí. Išlo o obrnené, parou poháňané plavidlá, ktoré mali byť odpoveďou na čoraz širšie využívanie výbušných projektilov v delostrelectve. Dnes tento druh lodí nazývame obrnenci (v angličtine „ironclad").

Obrnenci časy svojej najväčšej slávy zažili počas americkej občianskej vojny. Prvý krok urobili štáty Konfederácie. Opravili potopenú loď svojho protivníka a opancierovali ju desaťcentimetrovou vrstvou železa. Plávajúcu pevnosť, ktorá mala mimoriadne vysokú čiaru ponoru, pokrstili menom CSS Virginia.

FOTO: Noemovu archu naozaj postavili, dostane sa z Európy do Ameriky?

Únia odpovedala loďou USS Monitor. Tá mala inovatívnu, aj keď zvláštne vyzerajúcu konštrukciu, ktorej dominovala otočná delová veža.

V bitke sa títo dvaja obrnenci stretli 9. marca 1862 potom, ako Virginia potopila dve lode Únie. Súboj plavidiel trval celé hodiny, nakoľko sa strely len neškodne odrážali od hrubých pancierov. Skončil nerozhodne.

Virginiu neskôr zničili jej vlastní námorníci, aby sa nedostala do rúk nepriateľa, Monitor sa potopil počas búrky v Severnej Karolíne. Podľa jeho vzoru však vzniklo ďalších 50 plavidiel, ktorých úloha v riečnych i námorných bojoch bola nezastupiteľná. Ich fotografie nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Civilwar


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ak hovorí muž žene o sexe je to sexuálny harašment, ak hovorí žena mužovi o sexe je to 3 € za minútu.

 
Virtuálny barČerešňové vínko Čerešňové vínko
  • 1,5 dl červeného vína
  • 1 cl čerešňového likéru
  • 1 cl pomarančovej šťavy
  • 1 cl citrónovej šťavy
  • drvený ľad
 
Hra na dnes