ATLAS.SK: Sobota, 24.6.2017
meniny má Ján
   

E-kniha: Smrť čítaniu?

4.2.2009 | TechMag

Kto radšej listuje v papierových knihách, novinách alebo časopisoch, ten si pravdepodobne povie, že klasika nemôže byť staromódna. No nielen elektronika bude odsúvať klasické papierové výtlačky, ale aj ohromné množstvo papiera, ktoré sa dennodenne spotrebuje. E-knihy, ktoré papier nepotrebujú, však majú ešte veľa ďalších výhod. Prídete im na chuť?

Aké boli počiatky elektronických kníh?

Výrobcovia si musia priznať, že žiadna sláva. Keď sa však vrátite naspäť do minulosti aké sa vtedy používali prvé mobilné telefóny, bude to väčšine ľudí dosť smiešne. S elektronickou knihou to bolo podobné. Mali na začiatku síce omnoho vyššiu kvalitu ako prvé mobily, no uplatnenie si našli skôr v knižniciach alebo univerzitách. Spôsobila to hlavne drahá výroba, vysoká cena, vyššia hmotnosť, a kapacita batérie bola obmedzená.

Programy, ktoré e-knihy používali, boli rozdielne, a viaceré typy e-kníh nedokázali správne spolupracovať. Väčšina výrobcov síce používala formát pdf, no výrobcovia stavili aj na svoje vlastné programy. Tak sa stala väčšina elektronických kníh pre používateľov nezaujímavá, a takmer sa nepredávali. Výrobcovia teda museli ísť v ústrety užívateľom, a tak prišiel zásadný obrat.

Elektronický papier – E-Ink
Vlastnosťami sa podobá bežnému papieru. Displej E-Ink podporuje štyri odtiene šedej, nepotrebuje podsvietenie - dokáže odrážať svetlo, čítať sa dá aj pod väčším uhlom, a text zobrazuje i bez prísunu elektrického prúdu.

Elektronickú knihu so šesťpalcovým displejom E-Ink začala predávať už koncom roka 2007 spoločnosť Amazon.com, ktorá ju aj vytvorila. Dostala meno Amazon Kindle. K svojej činnosti vôbec nepotrebuje počítač. Z Kindle môžete nakupovať knihy, noviny a časopisy, a bezdrôtové pripojenie k internetu je zdarma, čím Amazon kompenzuje poplatok za informácie, ktoré sú na internete voľne prístupné.

Pri vypnutom bezdrôtovom pripojení vydrží Kindle na jedno nabitie viac ako týždeň, pri využívaní bezdrôtového pripojenia dva dni. Zabudovaná pamäť má kapacitu 256 MB, z ktorých je 180 MB dostupných pre uloženie obsahu na čítanie. Hmotnosť zariadenia je 295 gramov.

Nevýhodou však je, že používať sa zatiaľ dá len v USA, kde aj funguje celonárodná sieť Sprint, cez ktorú si môžete sťahovať obsahy kníh, časopisov alebo novín. Súbory sa prenášajú vo formáte Kindle s koncovkou .azw. Do formátu Kindle je možné prekonvertovať pdf, doc, html, jpeg, gif, png a bmp súbory ich zaslaním v podobe príloh na dve vyhradené e-mailové adresy, ktoré majú každé zo zariadení k dispozícii.

Katalóg kníh obsahuje viac ako 90 tisíc titulov, kde sa pri bestselleroch a novinkách platí väčšinou desať dolárov. Ostatné knihy stoja podstatne menej. Cez Amazon Kindle sa dajú predplatiť aj americké denníky ako napríklad The New York Times, The Wall Street Journal, Time, ale i ďalšie zahranične denníky a časopisy.

Ceny predplatného na mesiac sú prijateľné – denníky od 6 do 15 dolárov, časopisy od 1 do 3,5 dolára. Výhodou je, že prvé kapitoly kníh si užívateľ Amazon Kindle môže stiahnuť úplne zdarma, a až potom sa rozhodne, či si kúpi celú knihu. Cena Amazon Kindle bola na začiatku predaja 399 dolárov, neskôr bola znížená na 359 dolárov. Napriek vysokej cene bola pri uvádzaní ihneď vypredaná.

E-book aj v Európe
S elektronickou knihou prišla aj francúzska spoločnosť Booken, ktorá dala do predaja zariadenie s názvom Cybook Gen3. Tiež používa ako Amazon Kindle displej E-Ink. Súbory spracováva vo formáte pdf, html, txt alebo Mobipocket PRC. Vo formáte PRC sú knihy dostupné vo viacerých svetových jazykoch.

Zabudovaná pamäť má kapacitu 512 MB, pre predstavu – vo formáte PRC je to asi tisíc kníh. Kapacita pamäte však môže byť rozšírená až na 2 GB. Cybook Gen3 má tiež v ponuke predplatné svetových denníkov a časopisov. Batéria vydrží osemtisíc zmien displeja, a hmotnosť Cybook-u je 175 gramov.

Výhody a nevýhody elektronických kníh
Elektronické knihy majú množstvo funkcií. Umožňujú si dávať do knihy napríklad poznámky, rôzne odkazy, záložky, alebo si v slovníku máte možnosť vyhľadať neznámy výraz. Ľudia s horším zrakom si môžu zväčšovať text, takisto sa dá kniha počúvať pomocou zabudovaných reproduktorov alebo pripojených slúchadiel.

Nevýhodou elektronickej knihy oproti bežnej je ľahké poškodenie pri páde alebo aj to, ak je vystavená nadmernej vlhkosti. A hlavne sa ich cena ešte stále pohybuje ešte dosť vysoko.

Ak chcú výrobcovia dosahovať vyššiu predajnosť, mali by vytvoriť jeden spoločný software, ale tiež, aby knihy v elektronickej podobe boli ešte o niečo lacnejšie. Knihy by potom v budúcnosti mohli vychádzať v elektronickej podobe, a na papieri by zostali len tie, ktorým nebude svedčať elektronická podoba – knihy umelecké, historické, s fotografiami vhodnými skôr na kvalitný papier.

Vďaka elektronickým knihám sa budú dať podporiť začínajúci autori, ktorých vydanie kníh bude podstatne lacnejšie. Vydavateľstvá s tým už teraz počítajú, pretože zmluvy sú už navrhované tiež so súhlasom publikovania aj v elektronickej podobe. Budúcnosť ukáže, či elektronické knihy dokážu osloviť a presvedčiť čitateľov bežných kníh, pre ktorých je vôňa novej knihy, denníka alebo časopisu stále nezameniteľná.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Viete aký je rozdiel medzi ženskou a slivovicou?
- Žiadny. Čím staršia, tým väčšia opica.

 
Virtuálny barCampari Flip Campari Flip
  • 4 cl campari
  • 1 cl ginu
  • 4 cl pomarančovej šťavy
  • 1 žĺtok
 
Hra na dnes