ATLAS.SK: Streda, 24.5.2017
meniny má Ela
   

Aj takéto prekvapenia má pre nás vesmír nachystané

10.9.2014 | TechMag

Vesmír nás stále neprestáva prekvapovať. Hoci ho skúmame už stovky rokov, poznáme len zlomok jeho tajomstiev. Toto sú objekty, ktorých objavenie v posledných rokoch spôsobilo medzi vedcami najväčší rozruch.

Obrovské hviezdy - Ak ste si doteraz mysleli, že Slnko patrí medzi veľké hviezdy, ste na omyle. Na tejto fotke môžete vidieť porovnanie našej najbližšej hviezdy a VY Canis Major. Tá je taká veľká, že jej kolaps by mohol mať následky pre celý vesmír.

Masívne elektrické prúdy - Tieto prúdy vyžarujú čierne diery. Najväčší, ktorý sa zatiaľ podarilo zaznamenať, je 1,5-krát dlhší než naša galaxia. Ľad na Plute - Ľad na bývalej planéte Pluto je tvrdší než väčšina bežne vyrábanej ocele, a to vďaka extrémne nízkej teplote (-234,5 stupňov Celzia).

Diamantová planéta - Na Zemi sú diamanty veľmi drahé. Vedci ale nedávno narazili na planétu, na ktorej by boli tieto drahokamy lacnejšie než voda. Jej jednu tretinu totiž tvorí obrovský diamant.

Superrýchle hviezdy - Padajúce hviezdy v skutočnosti nie sú hviezdami. Vo vesmíre však existujú hviezdy, ktoré sa ním rútia rýchlosťou niekoľko miliónov kilometrov za hodinu. Môžeme len dúfať, že sa s žiadnou z nich nestretneme.

Horiaci ľad - Táto planéta horí plameňom o teplote 439 stupňov Celzia. Molekuly vody sa však nevyparujú, ale spájajú dokopy do hmoty, ktorá sa laicky nazýva horúci ľad. Vodný rezervoár -

Obrovský oblak, ktorý sa nachádza asi 12 miliónov svetelných rokov od Zeme, obsahuje - a teraz sa podržte - 140 triliónov násobne viac vody než všetky svetové oceány dokopy.

Jednorožce - Hmlovina Trifid sa až nápadne podobá na mýtické jednorožce. Bohužiaľ, žiadne v nej nežijú.

Obrovský mrak - Mrak Himiko je jedným z najväčších objektov vo vesmíre. Je veľký asi ako polovica našej galaxie. Dúfajme, že z neho nezaprší.

Studená hviezda - Hviezda nemusí byť len horúca. Faktom je, že jedna z nich je dokonca chladnejšia než človek. Jej teplota je len 32 stupňov Celzia.

Autor: Noel

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku
Ako dobre poznáte Simpsonovcov?
Otestovalo sa 36824 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Ženy vraj nedokážu udržať tajomstvá... Blnosť!" "Prečo myslíš?" "Já som už päťdesiat rokov ženatý a žena mi ani raz neprezradila, čo robí z mojou výplatou!"

 
Virtuálny barZombie Zombie
  • 4 cl bieleho rumu
  • 4 cl tmavého rumu
  • 1cl apricot brandy
  • 1cl Grenadiny
  • 2 cl ananásovej šťavy
  • 2 cl citrónovej alebo limetovej šťavy
  • koliesko ananásu
 
Hra na dnes