ATLAS.SK: Sobota, 24.6.2017
meniny má Ján
   

Z chlapca muž. Ktoré z rituálov by ste vydržali?

23.8.2014 | Štýl

No, chlapi, môžeme byť vďační, že sme sa nenarodili ako domorodci kdesi v Austrálii, v Amazónii alebo v Papua-Novej Guiney. Veď posúďte sami.

Bičovanie
Mladí chlapci kmeňa Fula sa musia bičovať s iným chlapcom z iného kmeňa, aby sa stali mužmi. Chlapci nesmú prejaviť strach a dav sa rozhodne, kto je z nich najstatočnejší muž.

Mravčie rukavice
Kmeň Satere-Mawe žije hlboko v brazílskej Amazónii. Ak sa chlapci chcú stať mužmi, musia nosiť rukavice naplnené mravcami. Nie však obyčajnými, jedná sa o druh s názvom Paraponera clavata. Ich uštipnutie patrí k najbolestivejším na svete. Chalan si rukavice nemôže dať dole po dobu 10 minút.

Obriezka
Xhosa chlapec z južnej Afriky musí byť obrezaný, aby bol považovaný za muža. Chlapcov oholia a zoberú do hôr. Žijú tam v izolácii, kým „chirurg" nepríde k nim, aby ich obrezal a domov sa nemôžu vrátiť, kým sa rany úplne nezahoja.

Skákanie po kravách
Muž z kmeňa Hamar v Etiópii musí vykonať tento obrad, keď sa chce oženiť. Najprv chlapca pred zrakom rodiny a priateľov zbičujú. Potom musí prebehnúť po chrbtoch štyroch kastrovaných kráv. Až potom sa môže oženiť.

Tetovanie tváre
Ženy z kmeňa Fula v západnej Afrike musia mať potetované tváre (čo je dlhodobý proces, ktorý sa robí ostrým kusom dreva), skôr, než sa môžu vydať a byť považované za dospelé.

Lovecká skúška
Chlapci z kmeňa Matis v Brazílii musia ísť na lov potom, čo im do očí striekli jed, aby sa im zlepšilo videnie. Potom ich bijú a bičujú. A nakoniec im aplikujú jed zo stromovej žaby pomocou drevených ihiel, čo je neuveriteľne bolestivé.

Indiánsky výlet
Mladý indiánski muži z kmeňa Algonquin sú prevezení do odľahlej oblasti, v klietke, kde ich kŕmia silnou drogou s názvom wysoccan. Účelom je, aby človek zabudol na spomienky z detstva. Ak si ešte pamätá, dostane ďalšiu dávku lieku.

Ženská obriezka
Praktizuje sa v niektorých častiach Afriky, Stredného východu a Ázie. Ženská obriezka je príšerný a niekedy aj život ohrozujúci postup. Pysky a klitoris sú odstránené a po „operácii" žene ostane len malý otvor pre menštruáciu a moč.

Naghol
Tento obrad je podobný ako bungee jumping, ale vykonáva sa pomocou vínnej révy a cieľom je priblížiť sa smrti najviac ako je možné. Muži z ľudu Vanuatu dúfajú, že skočia, dotknú sa hlavou zeme... a prežijú.

Len si tak visím
Aby sa mandanský chlapec stal bojovníkom musí hladovať 4 dni bez spánku. Potom mu cez hruď prevlečú drevené „špajle" a musí visieť zo stropu s úsmevom, až kým neomdlie. Ako obetu mu odrežú malíček.

A opäť obriezka
Keď sa mladí Mardudjara domorodci majú stať mužmi, zoberú ich do ústrania. Staršina im sedí na hrudi a ďalší odrezáva predkožky. Potom ich musia prehltnúť bez žuvania. Vitaj medzi mužmi!

„Čistenie"
Matausa kmeň očistí chlapca od nečistoty a pomôže mu získať vitalitu bojovníka tým, že mu strkajú dve drevené palice do hrdla, kým nezvracia. Potom si musia palice zapichnúť do nozdier a jazyka, až kým ich krv nie je dostatočne čistá.

Sambianské čistenie
Keď majú chlapci sedem rokov, vezmú ich od matiek a umiestnia do čisto mužskej chatrče. Po desať rokov sa venujú krvácaniu z nosa, nútenému vracaniu, defekácii a požívaniu uvoľnenej spermy, aby sa zbavili nečistôt a stali sa z nich muži.

Prechádzka v púšti
Domorodé kmene v Austrálii posielajú svojich mladých mužov do púšte na 6 mesiacov, aby si vyskúšali, či sú pripravení stať sa mužmi. Chlapci musia prežiť bez pomoci. Keď sa vrátia po pol roku do kmeňa, stávajú sa z nich muži.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Viete aký je rozdiel medzi ženskou a slivovicou?
- Žiadny. Čím staršia, tým väčšia opica.

 
Virtuálny barCampari Flip Campari Flip
  • 4 cl campari
  • 1 cl ginu
  • 4 cl pomarančovej šťavy
  • 1 žĺtok
 
Hra na dnes