ATLAS.SK: Utorok, 25.4.2017
meniny má Marek
   

VIDEO: Taiwanský festival ohňostrojov: podobá sa na vojnu v uliciach

27.2.2017 | Štýl

Hovorí sa mu aj kultúrny festival, alebo po taiwansky Taitung Bombing Master Handan. Kto miluje svetelnú šou, ohňostroje a zvuk petárd, tu si rozhodne príde na svoje. S kultúrou to až tak veľa spoločného nemá, ale zábava je maximálna. Hoci nie každému sa podarí odísť len so zážitkami.

Februárový ošiaľ

Je už dosť toho po novom roku a Taiwanci, ktorí nestihli všetky zásoby pyrotechniky minúť na oslavu Nového roka berú zvyšky a vyrážajú do ulíc. Festival sa koná od 8. do 12. februára a aj tento rok sa bolo na čo pozerať. Princípom festivalu je oslava vyšších bytostí, v tomto prípade sa hromobitím rakiet oslavuje Handan, boh bohatstva a ochrany pred ochorením a zimou.

Mexický festival ohňostroja: prežitie neisté

Mekkou tohto ceremoniálu je mesto Taitung, ktorému sa v čase osláv ľudia radšej vyhnú, alebo naopak, ak sú fanatickými stúpencami rachotavých delobuchov, ostávajú vo vytržení.

Uvidíte prakticky všetko
Rozdiel medzi klasickými oslavami Nového roka a ohňostrojovým festivalom je v sprievode. Nový rok je príznačný riadeným vystreľovaním ohňostroja smerom k oblohe. Keď však prechádza procesia nesúca symbol božstva, miestni pália rakety, delobuchy a svetlice hlava - nehlava. Podľa odhadov sa počas hlavného pochodu vystrieľa až 600-tisíc rakiet.

To je kanonáda, ktorá by sa mohla porovnávať s bombardovania územia. Celé mesto zaplaví pach síry a svetla, akoby sa prevrátilo a zo svojich útrob vyvrhlo pekelnú dvojičku. Účastníci pochodu majú nehorľavé obleky a prilby, ale nie vždy to stačí, aby sa ochránili pred následkami pyrotechniky. Prirodzenou ochranou sú aj okuliare a štuple do uší. Je to skutočne vojna v uliciach, ale netradične farebná.

Kultúra ešte niekoľko dní

Ohlušujúci rachot procesia pomaly a pozvoľna pominie a potom začnú hody, oslavy, tance a obyvatelia sa radujú, ako ich boh hojnosti bude chrániť Ide o relatívne mladý festival, čo je prirodzené aj vzhľadom na vývoj pyrotechniky a prvé zmienky sa datujú do devätnásteho storočia. Patrí k najväčším festivalom ohňostroja na svete a zároveň aj najkurióznejším oslavám vôbec.

Autor: Marcos
Foto: WAN


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ak hovorí muž žene o sexe je to sexuálny harašment, ak hovorí žena mužovi o sexe je to 3 € za minútu.

 
Virtuálny barČerešňové vínko Čerešňové vínko
  • 1,5 dl červeného vína
  • 1 cl čerešňového likéru
  • 1 cl pomarančovej šťavy
  • 1 cl citrónovej šťavy
  • drvený ľad
 
Hra na dnes