ATLAS.SK: Nedeľa, 25.6.2017
meniny má Tadeáš
   

Spomienky na detstvo: Pamätáte si tieto rozprávkové seriály?

21.4.2016 | Štýl

Zaspomínajte si s nami na rozprávkové seriály, ktoré sprevádzali detstvo niekoľkých generácií. Keď s horúcim kakaom sme sadali každý večer pred televízor a čakali na večerníček. A cez víkendy sme vstávali čo najskôr, aby stihli naše obľúbené rozprávky. Týchto desať kultových seriálov určite poznáte.

1. Bambuľkine dobrodružstvá
Dievčatko s vrkočmi vyskočilo z krabice a celých 30 dielov trvalo Dedovi Jozefovi, aby Bambuľku naučil móresom. Herci Monika Haasová a Július Pántik si v roku 1982 získali desaťminútovými rozprávkami srdcia všetkých detí na Slovensku.

2. Macko Uško
Plyšový macko so smiešnym uškom každý deň zažil nejaké huncútstvo a my sme sa nevedeli dočkať, kým nám prezradí, čo sa mu stalo. Poľský bábkový seriál z rokov 1975 až 1987 u nás nadaboval Michal Dočolomanský. Svojim nezabudnuteľným hlasom nám na konci každého zo 104 dielov zaspieval: „Rýchlo do postieľok, veď už mesiac svieti. Rozlúčte sa s Mackom, dobrú noc vám, deti."

3. Bolek a Lolek
Ďalšou poľskou rozprávkou, ktorá sa v našich končinách tešila obľube, boli príbehy dvoch kreslených panáčikov Bolka a Lolka. Tvorcovia chrlili nové diely seriálu od roku 1963 až do roku 1986.

4. Bob a Bobek
Dvaja bieli králici z klobúka patria k legendám českej animovanej tvorby, ich podobizne boli aj maskotmi Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2015. Bob je väčší a múdrejší, zatiaľ čo menší Bobek chrlí nápady, ktoré často nedopadnú dobre. Príhody králikov z klobúka sú nahrané v 91 dieloch.

5. Krtek
Krtko, Krtek, Krteček sa stal obľúbený po celom svete a dokonca sa dostal aj do vesmíru (nie v seriáli, ale naozaj ho tam zobral americký astronaut Andrew Feustel). Zvuky, ktoré Krtko vydával, napríklad „Júúú" a „Helé" , nahrali dcéry tvorcu Krtka - Zdeňka Milera.

6. Spadla z oblakov
Čudná mimozemšťanka Majka z Gurunu sa stala kultovou postavičkou slovenskej rozprávkovej scény. Aj keď mal seriál iba 13 dielov, poznajú ho viaceré generácie detí. V čase svojho vzniku, koncom 70. rokov, ohurovala rozprávka detských divákov najmä „zázrakmi", ktoré Majka dokázala.

7. No počkaj, zajac
Ruský kreslený seriál, vyrábaný v rokoch 1969 až 1986, sa vysielal vo všetkých krajinách Sovietskeho zväzu. Zápletka je v každej časti rovnaká: hladný vlk sa snaží chytiť zajaca, ale ten mu vždy zázračne utečie.

8. Miazgovci
Pobláznenú rodinku tvoria otec Gejza, mama Paula, dcéra Kristína, syn Aladár, mačka Mafia, pes Cvoky, vnúčik a sused Záviš, to sú Miazgovci, ktorí nás v bavili v troch sériách príbehov. Maďarská rozprávka s dokonalým dabingom slovenských hercov

9. Včielka Mája
Včielke Maji vždy robil spoločnosť jej verný kamarát čmeliak Vilko. Seriál vznikol na námety knihy nemeckého autora Waldemara Bonselsa a možno vás prekvapí, že seriál sa vyrábal v Japonsku v koprodukcii s Rakúskom a Západným Nemeckom a Kanadou od roku 1975. Vysielal sa po celom svete a vo väčšine krajín s titulnou pesničkou od Karla Svobodu, jej nemeckú, českú a slovenskú verziu naspieval Karel Gott.

10. Pat a Mat
Dvaja neschopáci pobabrali všetko, čo sa dalo, aj čo sa nedalo pobabrať. Ale nakoniec aj tak vždy našli riešenie, ako problém vyriešiť a potom si mohli veselo potriasť rukami. Český seriál sa stal populárny v Európe, ale aj v Brazílii a v Iráne. Prvý diel vznikol v roku 1976 a posledné epizódy sa pripravovali ešte aj v roku 2004. Na Pata a Mata si môžete zaspomínať nižšie, kde nájdete prvé časti seriálu.

Autor: Tatiana
Foto: YouTube


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Diskusia k článku
Poznáte sexuálne úchylky?
Otestovalo sa 24214 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

‎-Ociiiii???Ako som prisiel na svet???
-Mnooo, teba doniesol bocian...
-Ale ociiii...Mama taka krasavica a ty bociany je***??

 
Virtuálny barChi Chi Chi Chi
  • 6 cl vodky
  • 15 cl ananásovej šťavy
  • 4,5 cl kokosového krému
  • plátok ananásu a koktailová čerešňa na ozdobenie
 
Hra na dnes