ATLAS.SK: Sobota, 24.6.2017
meniny má Ján
   

Chceli by ste také? Tieto topánky sa vám zaručene rozpadnú

28.11.2016 | Štýl

Pri kúpe nových topánok si každý dáva pozor na to, či sa nerozpadnú. Pri novom type tenisiek sa výrobca pýši pravým opakom a deklamuje, že tieto topánky sa veľmi rýchlo rozpadnú.

Množstvo plastového odpadu na zemeguli narastá závratnou rýchlosťou a preto je najvyšší čas znížiť produkciu odpadového plastu na minimum. Uvedomila si to aj spoločnosť Adidas, ktorá predstavila topánky vyrábané z materiálu, ktorý sa dokáže jednoducho rozložiť za pár hodín. Topánky tak môžete použiť napríklad na kompost.

Zatiaľ sa jedná iba o prototyp, ale v priebehu budúceho roka by mala svetlo sveta uzrieť komerčná verzia ekologických tenisiek pre širokú verejnosť. Keď tieto topánky prestanete používať a budete sa ich chcieť zbaviť, namiesto vyhodenia do kontajnera ich necháte rozpadnúť sa.

Po zaliatí vodou a enzýmom by sa topánky mali rozložiť do 36 hodín. Výrobca ubezpečuje, že pri daždi a vlhkých podmienkach počas nosenia sa topánky nerozpadnú. K spusteniu procesu rozkladania je potrebný už spomínaný enzým.

V súčasnosti je problémom podrážka, ktorá zatiaľ nie je z biologicky odbúrateľného materiálu, ale vývojári intenzívne pracujú na tom, aby bola v budúcnosti tiež rozložiteľná.

Autor: Tatiana
Foto: news.adidas.com


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Viete aký je rozdiel medzi ženskou a slivovicou?
- Žiadny. Čím staršia, tým väčšia opica.

 
Virtuálny barCampari Flip Campari Flip
  • 4 cl campari
  • 1 cl ginu
  • 4 cl pomarančovej šťavy
  • 1 žĺtok
 
Hra na dnes