ATLAS.SK: Sobota, 24.6.2017
meniny má Ján
   

Zoznámte sa, toto je Hyperion, najvyšší strom sveta

25.1.2016 | Spektrum

Koľko meral najvyšší strom, aký ste kedy videli? Také buky napríklad dorastajú do výšky asi 30 až 40 metrov a vôbec najvyšším stromom, aký kedy rástol na Slovensku, bola jedľa biela. Rástla v Dobročskom pralese vo Veporských vrchoch a mala 58 metrov. Na svetového rekordéra sa však nechytá. Ani zďaleka.

Sekvojovec vždyzelený menom Hyperion objavili prírodovedci Chris Atkins a Michael Taylor ešte v roku 2006 v kalifornskom národnom parku Redwood. Provizórne ho zmerali a zistili, že ide zrejme o najvyšší strom na svete. Keďže si ale neboli istí technikou merania, oznámili svoj objav kolegom z vedeckej obce.

Tím vedcov z Humboldtovej univerzity neváhal a vybral sa overiť, či je Hyperion naozaj taký obrovský, ako tvrdili Atkins a Taylor. Využili pritom jednoduchú technológiu: obyčajné meracie pásmo, ktoré spustili z vrcholu stromu. Vyliezť až na jeho špic však vôbec nebolo jednoduché.

„Dostať sa na strom nám dalo poriadne zabrať," povedal Steve Sillet, ktorý skupinu vedcov viedol. „Jeho najspodnejšie konáre začínajú vo výške 25-poschodovej budovy, takže sme museli použiť kušu. Na šíp sme pripevnili pevné rybárske lanko, pomocou ktorého sme potom ku konárom vytiahli povraz. Dostať sa na vrchol nám trvalo niekoľko hodín, ale napokon sa to podarilo."

Prírodovedci zistili, že Hyperion meria 115,6 metra, čím si vyslúžil titul najvyššieho stromu na svete. Už predtým sa však čudovali, prečo ho nikto neobjavil skôr. Len pár stoviek metrov od neho sa totiž nachádza rúbanisko, ktoré vzniklo v 70-tych rokoch minulého storočia.

Hyperion sa vyhol skaze len vďaka tomu, že predtým, než mohli drevorubači pokračovať v práci, vyhlásil túto oblasť prezident Jimmy Carter za národný park.Z hľadiska veku je Hyperion stále mladík. Má asi 600 rokov, čo je podľa Silleta v ľudských rokoch asi 20. Oproti najstaršiemu stromu, ktorý má 9 500 rokov, je hotovým dieťaťom.

Presné miesto, na ktorom Hyperion rastie, vedci neodhalili. Boja sa totiž, že by sa naň pokúšali vyliezť zvedaví turisti, ktorí by ho mohli poškodiť. Pri pohľade na to, aký neporiadok dokážu ľudia zanechať v našich národných parkoch, ich za to musíme pochváliť.

Pod článkom nájdete video, ktoré zachytáva pokus o zmeranie Hyperiona.

Autor: Filip
Foto: odditycentral


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Diskusia k článku
Vyznáš sa v Tour de France?
Otestovalo sa 1422 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Viete aký je rozdiel medzi ženskou a slivovicou?
- Žiadny. Čím staršia, tým väčšia opica.

 
Virtuálny barCampari Flip Campari Flip
  • 4 cl campari
  • 1 cl ginu
  • 4 cl pomarančovej šťavy
  • 1 žĺtok
 
Hra na dnes